MI udělilo atesty na provoz systémů el. zadávání veřejných zakázek
Ministerstvo informatiky udělilo prvním firmám atest na provoz systémů elektronického zadávání veřejných zakázek.
Ministerstvo informatiky udělilo první tři atesty na provoz informačních systémů, které umožňují elektronické zadávání veřejných zakázek. Atest je potvrzením, že daný informační systém odpovídá požadavkům stanoveným v novém zákoně o veřejných zakázkách, který platí od 1. července tohoto roku. Elektronicky lze dnes podle nového zákona provést všechny úkony související s procesem zadání veřejné zakázky od jejího zveřejnění přes podání nabídek, otevírání obálek a automatické vyhodnocení nabídek až po vyhlášení výsledků. Elektronické nástroje jsou nejenom zárukou průhlednosti zadávání veřejné zakázky, ale vedou i ke znatelným úsporám.
„Udělením atestu Ministerstvo informatiky garantuje především bezpečnost použitého informačního systému, jeho funkčnost nebo nezaměnitelnost údajů, se kterými systém pracuje,“ říká ředitel legislativně – právního odboru Ministerstva informatiky, Martin Plíšek, a dodává: „Od atestací si slibujeme posílení důvěryhodnosti elektronického prostředí při zadávání veřejných zakázek a další rozvoj elektronického obchodování v České republice.“
Při atestačním řízení se rozlišují dva druhy elektronických nástrojů: jednodušší, které jsou doplňkem v procesu elektronického zadávání veřejných zakázek (například aplikace pro příjem elektronické pošty týkající se veřejné zakázky nebo webové stránky s informacemi zadavatelů o zadávacím řízení), a složitější, které v úplnosti zajišťují vlastní proces zadání veřejné zakázky podle zákona (například elektronické aukce nebo takzvané dynamické nákupní systémy – „elektronické obchodní domy“). Získání atestu je zpoplatněno poplatkem ve výši 100,- Kč u jednodušších elektronických nástrojů a poplatkem od 10 000,- do 50 000,- Kč u systémů složitějších. Poplatky se hradí Ministerstvu informatiky, které je odvádí do státního rozpočtu.
Přijetí nového zákona o veřejných zakázkách a konkrétně té jeho části, která zrovnoprávňuje elektronickou komunikaci při procesu zadávání veřejných zakázek, umožní České republice splnit závazek zástupců všech členských států Evropské unie z loňského listopadu do roku 2010 zadávat všechny veřejné zakázky elektronicky. Objem zboží a služeb nakupovaných státními správami v Evropě představuje 15 – 20 % HDP a studie dokazují, že využití elektronických nástrojů pro zadávání veřejných zakázek může celkové náklady snížit až o 5 %.
Odpovědět na příspěvek