Křišťálovou Lupu 2006 má Justice.cz
Nejlepší projekty českého internetu byly oceněny Křišťálovými lupami. Vítězem hlasování v kategorii Web veřejné správy je pro veřejnost nesporně užitečný web Justice.cz, kde lze mimo jiné on-line vyhledávat v obchodním rejstříku. Druhý skončil Portal.gov.cz, který ovšem získal zároveň třetí místo v žebříčku „Anticen“. Třetí jsou oficiální stránky České republiky, na kterých se představuje zahraničí. Ve zbylých kategoriích uvádíme jen vítěze, kompletní výsledky najdete na serveru Lupa.cz.
Nová cena pro zajímavé projekty českého internetu – Křišťálová Lupa – v sobě spojuje anketu mezi veřejností a hodnocením porotců. Září bylo ve znamení nominací. Tipy internetové veřejnosti posunuly v každé z 11 kategorií do finále pět adeptů na zisk Křišťálové lupy. Z nich mohli čtenáři do konce října vybírat ve finálním hlasování.
Kategorie „Web veřejné správy“:
1. Justice.cz
2. Portal.gov.cz (Portál veřejné správy)
3. Czech.cz
4. mpsv.cz (Ministerstvo práce a sociálních věcí)
5. mvcr.cz (Ministerstvo vnitra)
Ostatní kategorie hlasování veřejnosti:
E-shop: CzechComputer.cz
Webhoster: Český hosting.cz
Firemní web: Vodafone.cz
Freemail: Email.seznam.cz
Vyhledávač: Google.cz
Obecné zpravodajství: iDnes.cz
Specializované zpravodajství: Rodina.cz
Zábava a bulvár: Super.cz
Blog: Ostravak.bloguje.cz
Osobnost: Ivo Lukačovič
Jak to vidí porotci?
Odborná porota složená ze zástupců odborných médií, internetových a telekomunikačních společností i akademické sféry pak vybrala Projekt roku, tedy inovativní, originální, odvážný či jinak výjimečný projekt. To vše podle porotců naplňuje nejlépe Aktuálně.cz, následované serverem Mapy.cz a Wikipedie.cz.
Porotci také udělili „Anticenu“; z projektů, osobností či událostí s nejhorším dopadem na kvalitu a pověst českého internetu vybrali diskutovaný projekt Peprnet.cz. Na bulvární zpravodajství Peprnet.cz totiž dostal Slávek Boura dotaci od MIČR. Následuje ho pochybný projekt Rejstrikfirem.cz a na třetím místě skončil Portál veřejné správy, kterému paradoxně veřejnost přisoudila druhou pozici mezi weby veřejné správy. S úspěchem v hlasování veřejnosti se Ministerstvo informatiky ČR chlubí v krátkém článku na svých stránkách, o příkrém hodnocení PVS porotou se ovšem zpráva nezmiňuje.
Porotci portálu nejvíce vytýkají nepřehlednost, nezapamatovatelný název, špatné vyhledávání a fakt, že jeho budování vyšlo státní pokladnu nemalou sumu. Ostatně komentář každého porotce k jím navrženým projektům roku a anticenám si můžete přečíst na stránkách Křišťálové lupy. Bývalá ministryně informatiky, se kterou v porotě usedli mimo jiné publicisté Jiří Peterka nebo Daniel Dočekal, žádný z projektů na Anticenu nenavrhla. Projektem roku je podle ní Hoax.cz.
Zajímavě také dopadl souboj mobilních operátorů. Zatímco stránky T-mobile zřejmě mnoho emocí nevzbuzují, webová prezentace Vodafone v kategorii webů firem zvítězila, zatímco web O2 získal čtvrtou příčku mezi "Anticenami".
Rozbitou lupu Peprnetu
Výsledky Křišťálové lupy byly vyhlášeny 23. listopadu na slavnostním večeru po skončení odborné konference Czech Internet Forum 2006, která byla uspořádána společně s anketou. Czech Internet Forum 2006 mapovalo aktuální stav českého Internetu z různých úhlů pohledu. Své názory na konferenci přednesli a prodebatovali odborníci z prostředí telekomunikací, státní správy i teoretici.
Anketu Křišťálová Lupa 2006 – Cena českého Internetu, která si klade za cíl ocenit nejzajímavějších a nejprospěšnějších projekty a služby českého internetu, pořádá zpravodajský server Lupa.cz ve spolupráci se společností Tiscali. Vítězové si odnesli skleněné plastiky, "vítěz" v kategorii Anticena získal opravdovou, leč rozbitou lupu.
Odpovědět na příspěvek