Křišťálová lupa letos ocenila i projekty veřejné správy
V pražském Divadle Archa se předávaly ceny ve čtrnácti kategoriích devátého ročníku Křišťálové Lupy.
Ocenění se dočkaly letos mimo jiné zajímavé projekty pro občany i zástupci z řad veřejné správy.
Pojďme si ty, které souvisí s veřejnou správou, trochu přiblížit.
Potraviny na pranýři
První místo v kategorii Veřejně prospěšná služba získala webová aplikace Státní zemědělské a potravinářské inspekce Potraviny na pranýři.
Web Potraviny na pranýři byl spuštěn 10. července 2012. Účelem webu je informování spotřebitelů o nejakostních, falšovaných a nebezpečných potravinách zjištěných v rámci úředních kontrol prováděných SZPI. Cílem je zlepšit situaci spotřebitele jako koncového článku na trhu s potravinami.
Na webu je vše přehledně seřazeno. Nejen řazení do kategorií nejakostní, falšované a nebezpečné dle míry závažnosti, ale také je např. možné se podívat na tématické kontroly, kde je možné se podívat, kde proběhly, u jakého druhu potravin a porovnat si jednotlivé výrobky.
Vše je detailně popsáno a především je vždy uveden konkrétní důvod, proč výrobek přesně nevyhověl.
Nám se tento projekt také líbí a s udělenou cenou naprosto souhlasíme.
Otevřená data ČSÚ
V té samé kategorii třetí místo obsadila Otevřená data Českého statistického úřadu. o co jde?
Český statistický úřad publikuje volně, ve strojově čitelném formátu, data o výsledcích voleb či sčítání lidu.
Vše je přehledně tematicky seřazeno a dostupné ke stažení v několika formátech. Stačí si jen vybrat, co Vám bude vyhovovat.
I tady za přístup určitě palec nahoru.
Mapové výstupy SVS
Ocenění taktéž ve zmíněné kategorii se dočkaly i Mapové výstupy z kontrol Státní veterinární správy.
Můžete si zde vybrat z celkem 18 kategorií kontrol a zvolit si časový úsek, který Vás zajímá. Pak se na mapě objeví zelené a červené tečky, které znázorňují graficky provedené kontroly. Dozvíte se tak, kde přesně se kontroly uskutečnily a zda proběhly v pořádku (zelená barva) nebo zda byla zjištěna závada (červená tečka).
V případě červené tečky si potom v detailu vpravo můžete zobrazit, v čem přesně byl v průběhu kontroly problém.
I tuto aplikaci hodnotíme jako přehlednou a pro občany velmi důležitou.
Policejní deník
Tento deník sice není přímým výstupem a zásluhou policie jako takové, přesto ale s nadšenci a správci tohoto webu některé složky policie spolupracují. Web si rozhodně zaslouží ocenění v kategorii Zpravodajství. Co o sobě říkají tvůrci webu?
„Jsme skupina nadšenců, kteří chtějí přinášet více informací o práci složek Integrovaného záchranného systému, především pak o práci policie. Myslíme, si že se v dnešní době média spíše věnují kritice a prvoplánovému informování o nedostatcích policejní práce, než tomu pozitivnímu co práce policejních složek přináší.
Proto budeme rádi, když naši aktivitu přijmou nejenom příslušníci a příslušnice bezpečnostních složek, ale i fanoušci jejich práce. Nehledáme senzace, ale to zajímavé co práce v terénu, laboratořích i úřadovnách přináší. A proto budeme moc rádi, když nám s naší prací pomůžete.“
Na webu naleznete čerstvé informace, přehledně uspořádané pátrání po osobách, ale také např. Síň úspěchu a uznání, ve které naleznete fotografie a příběh těch, kteří neváhají pomáhat a chránit ty, kteří to opravdu potřebují.
Za tento projekt tvůrcům děkujeme a gratulujeme k opravdu zaslouženému ocenění.
Dvě Prahy
Aplikace Hl. města Prahy Dvě Prahy získala ocenění v kategorii Obsahová inspirace. o čem projekt je?
Dvě Prahy umožňují porovnávat podobu jednoho území (např. zvolené ulice) ve dvou časových obdobích zachycené na ortofotomapách. Dnešní stav Prahy můžete porovnat s obdobími před 80ti, 60ti, 40ti a 20ti lety na podkladě historických leteckých snímků od roku 1938 do 2013.
„Aplikace nabízí velmi oblíbené nahlížení do historie města. Letecké snímky ilustrují přehledně vývoj městského prostředí, umožnují nacházení míst, která prošla dramatičtějšími změnami i ta, která v téměř nezměněné struktuře zažíváme v podobě, jak je znaly i naše babičky. Lidé tedy mají možnost porovnat, jak vypadaly tradiční průmyslové čtvrti (Smíchov, Vysočany), území, na kterých dnes leží rozsáhlá pražská sídliště (např. Jižní město, Bohnice) nebo mozaika polí na okrajích dnešního města,“ píšou tvůrci v sekci O projektu.
Já jsem si např. s rokem 2013 porovnala mapu z roku 1842. Je velmi smutné, jak moc zeleně z Prahy zmizelo. Každopádně ale zajímavý nápad a pokud Vás podobné věci dokážou nadchnout, budete mít pravděpodobně na nějaký čas docela dobrou zábavu.
Oceněné osobnosti
Mezi všemi zmíníme ocenění pro Jaromíra Nováka, předsedu rady Českého telekomunikačního úřadu a Michaelu Rybičkovou, která spravuje platformu Nášstát.cz a další projekty Fondu Otakara Motejla.
Anticeny
Pokud jde o anticeny, zmíníme pouze tyto:
Povinnost elektronické komunikace s daňovou správou
Anticena byla udělena za nezvládnutý přechod k eGovernmentu v podání české státní správy. V článku zde si můžete přečíst podrobnosti: Za nedodržení povinné e-komunikace s berňákem mají být automatické pokuty.
Nedostupnost iVysílání.cz a alibismus
Toto je v celém výpisu spíše perlička, která opravdu naštvala valnou většinu českého národa během olympiády. Všichni si totiž určitě pamatujeme marnou snahu podívat se na utkání našich hokejistů.
Podrobnosti v tomto článku: Česká televize mlží o skutečných důvodech výpadků svých webů během olympiády
Zdroj:
- Křišťálová Lupa 2014: ceny si odnesli Josef Šlerka, DameJidlo i Tonda Blaník
- Křišťálová lupa 2014: Výsledková listina
- Ohlédnutí za vyhlášením Křišťálové Lupy 2014: Na koho se letos nedostalo?
Odpovědět na příspěvek