Konference ARMA International 2007
Dnešní reportáž je z mezinárodní konference ARMA International 2007, zaměřené na správu záznamů/dokumentů, která se uskutečnila v americkém Baltimoru.
Ve dnech 7. – 10. října se v Baltimore (USA) uskutečnila konference ARMA International 2007. ARMA je zkratka pro American Record Management Association.
Oblast Record Management v češtině Správa záznamů/dokumentů patří dnes mezi nejdynamičtější IT disciplíny s trvalým meziročním růstem. Rovněž ARMA konference patří mezi největší konference v IT oblasti. V letošním roce se může pochlubit 3100 účastníky z celého světa.
Konference mimo úvodní a závěrečný blok byla rozdělena do několika sekcí a v rámci konference bylo předneseno 80 přednášek. Na jednotlivé přednášky byla vyhrazena hodina a půl a předmětem přednášek musel být obecný problém či konkrétní řešení.
V žádném případě nesměla být přednáška orientována na představení nějakého produktu či firmy. Dokonce v programu u jmen přednášejících nebylo uvedeno z jaké firmy či jaké země je. Přesto se konference aktivně účastnily manažerské špičky takových firem jako Microsoft, IBM, Iron Mountain, CA, apod.
Nechyběly ani prezentace firem
Konferenci doprovázela výstava cca 200 firem. Mezi největší patřily expozice velkých hráčů v této branži jako IBM, EMC, Open Text, ORACLE, Microsoft, Iron Mountain, Kofax, apod. Většina těchto expozic zahrnovala i menší prezentační sál, kde výrobci prezentovali svůj přístup k řešení prezentovaných problémů.
Michal Oxley a Sarbanes-Oxley Act
Konferenci zahájil úvodní přednáškou bývalý senátor Michal Oxley, jeden z autorů známého amerického zákona SOX – Sarbanes-Oxley Act. Tématem jeho přednášky byla vedle zhodnocení přínosů a záporů zavedení SOX, dnešní informační společnost a její problémy.
Konstatoval, že dnes nemáme problémy s nedostatkem informací, ale naopak s jejich přebytkem a dále nás trápí limity s ukládacími prostory.
Nejdůležitější otázkou současnosti je dle Michaela Oxley je jak informace chránit, jak je zpřístupňovat a jak je jednoduše udělat použitelné.
V průběhu třídenní konference se každý mohl dozvědět řadu zajímavých informací dle svého zaměření.
Mezi nejžhavější témata přednášek patřily všechny kategorie ECM-Enteprise Content Management jako E-mail Management, Elektronické archivy, dlouhodobé ukládání el.dokumentů dále bezpečnost, elektronické podpisy, standardy, outsoursing, apod.
K nejzajímavějším určitě patřila úterní diskuse top manažerů firem IBM, Microsoft, Iron Montan a CA na téma „Kam kráčí Enterprise Content Management.
Za IBM se zúčastnil p. Craig Rhineart, za Microsoft Evan Richman, za Iron Mountain Fred Engel a za CA Galina Datskovsky.
V rámci diskuse byly prezentovány tyto velmi zajímavé názory:
- Díky neustálému nárůstu objemu informací je současná hlavní úloha IT v dlouhodobém ukládání a zpřístupňování informací
- Velkým problémem je úzká specializace pracovníků, tedy například malá znalost problematiky právní a archivní u IT odborníků a naopak
- Nutnost najít společný jazyk mezi manažery odpovědnými za právní záležitosti, dlouhodobé ukládání a IT
- Velký rozvoj tohoto segmentu nastane s příchodem nástrojů na automatickou klasifikaci informací
Také Česko mělo co říci
V dopoledním úterním programu měl přednášku i zástupce České republiky. Ing. Miroslav ŠIRL, který se zabývá problematikou Record Managementu po několik let a zároveň je dlouholetým členem ARMA, který přednesl přednášku na téma: „Úloha papírových dokumentů v dnešním světě e-commerce a e-governmentu.“
Přes celkem nezvyklé téma si tuto přednášku vybralo víc jak 300 účastníků. Ing. Širl porovnal důvěryhodnost papírových a elektronických dokumentů při využití všech vymožeností IT, dále se věnoval možnostem zneužití obou typů dokumentů, způsobům jejich ochrany a prevence proti jejich zneužití a synergii mezi papírovými a elektronickými dokumenty.
V druhé části přednášky představil několik příkladů z praxe v různých odvětvích lidské činnosti – ve zdravotnictví, ve finančním či veřejném sektoru. Největší reakce publika byla na použití digitálního podpisu na papírových dokumentech jako příklad lze uvézt elektronicky produkované listiny, či elektronické lístky do vlaku či autobusu.
Z podkladů Ing. Miroslava Širla, zpracoval Petr Novák, Relsie
Odpovědět na příspěvek