Konec zdravotnických e-knížek
Elektronické zdravotní knížky stály Českou republika zhruba 2 miliardy korun, pouze 3000 lékařů je však používalo. Předseda vlády, Petr Nečas a ministr zdravotnictví, Leoš Heger se proto rozhodli, že projekt IZIP ukončí.
Zhruba 2 miliardy korun během 10 let náš stát investoval do projektu elektronických zdravotních knížek, do kterého se zapojilo přes 2,5 milionu pojištěnců VZP. Přesto tento projekt nefungoval podle původních předpokladů. Aktivně je používalo asi 3000 zdravotníků, ostatní systém IZIP ignorovali.
Premiér Nečas a ministr zdravotnictví Heger se tak před pár dny rozhodli, že tento projekt, který měl lékařům usnadnit přístup k informacím o zdravotním stavu pacientů, ukončí. IZIP by tak měl skončit před začátkem letních prázdnin.
Nyní si pojďme stručně představit pětici důležitých informací kolem projektu e-knížek.
1. Věk fungování IZIP
- Projekt IZIP vznikl v roce 2001, kdy u jeho zrodu stáli europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (ODS), oba byli členy sněmovního zdravotního výboru, který o celém projektu rozhodoval. K zakladatelům IZIPu patřil také lékař, Pavel Hronek.
- V roce 2002 začal tzv. zkušební provoz, běžný provoz byl spuštěn v listopadu roku 2004.
- Firma zajišťující e-knížky, tedy firma IZIP, byla původně společnost s ručeným omezeným, v roce 2006 se však přeměnila na akciovou společnost.
2. Vlastník
- Celých 51% akcií IZIPu vlastní VZP. Zbylých 49% ovládá mezinárodní IT společnost Asseco.
3. „Cena“ e-knížek
- Stát do projektu IZIP investoval zhruba 2 miliardy korun. Už jen samotné vytvoření systému přišlo na 300 milionů. Už proto byl dříve IZIP kritizován, že je předražený.
4. Podoba e-knížek
- Jde o internetovou kartu pacienta, na které lékaři zaznamenávají údaje o jeho zdravotním stavu, předepsaných lécích nebo uhrazených regulačních poplatcích. Každá karta je přístupná online všem registrovaným lékařům v systému. Pacient má tak přehled nejen o tom, kolik stojí péče o jeho zdraví, ale třeba i o termínech preventivních prohlídek. Na ty jej upozorňují SMS nebo e-maily.
5. Využitelnost
- E-knížky využívá více než 2,5 milionu lidí, výhradně klientů VZP. Do projektu se zapojila zhruba polovina českých zdravotníků, většina z nich však přesto s databází nepracuje.
Dobrý úmysl celému projektu e-knížek rozhodně upřít nemůžeme. Měla tak být ušetřena nejen práce lékařů, ale i samotných pacientů, bohužel ale očekávaný efekt nepřišel. Otázka proč se celý projekt IZIP nevydařil, bude zřejmě nezodpovězena.
Zdroj: www.ihned.cz
Odpovědět na příspěvek