Jde to i bez soutěže?
Ministerstvo financí má nový web. Ale zapomnělo jej vysoutěžit s tím, že je to tak výhodnější. Mají pravdu?
Ministerstvo financí je velmi důležitým ústředním orgánem státu. Určuje metodiku nakládání s finančními prostředky pro všechny ostatní úřady. Je proto na místě dávat příklad tím, že zakázku za 12 milionů nesoutěžím? A jak je vůbec možné, že něco může být výhodnější, než když ověřím cenu veřejně?
Města a obce začaly soutěžit zakázky i za 50 000 Kč. Znamená snad příklad Ministerstva financí, že to dělají špatně a mají se řídit jejich neoficiálním metodickým návodem a přestat s tím? Stačí nyní si jen udělat rozvahu, že je to výhodné a přestat hledat nejvýhodnější nabídku?
Mám-li jako zadavatel v ruce nabídku a usoudím, že lepší nedostanu, znamená to, že je něco špatně. Co mi brání nechat si tu výhodnou nabídku ověřit soutěží a ujistit se, zda by dodavatel ještě více nezlevnil, což se běžně stává? Že by náklady na soutěž byly tak velké, že by se to nevyplatilo?
Neměl by ovšem v tom případě ústřední orgán státu vyvíjet iniciativu na upřesnění zákona, když zjistí, že se nevyplatí soutěžit ani zakázku za 12 milionů, protože soutěžní náklady jsou vyšší než možná úspora získaná soutěží? Jak to tedy mají dělat malé obce, které soutěží malé zakázky?
Třeba se to již brzy dočteme na tom novém webu ministerstva financí. Bohužel ani pak nebude opodstatněné, že soutěž neproběhla. Ne kvůli hledání nejlepší ceny, ale kvůli práci na bezvadné pověsti veřejné správy, která se sice vyčíslit penězi přímo nedá, nicméně nikdo nepochybuje, že může být mnohem důležitější.
Zdroj: http://www.lidovky.cz/
Odpovědět na příspěvek