Jaké jsou naše datové schránky v porovnání s dalšími zeměmi EU?
ICT unie a CEVRO institut vydaly společnou socio-ekonomickou studii s názvem Datové schránky. O co jde?
Ve vydané brožuře se zaměřují na porovnání přístupů k implementaci datových schránek v 15 zemích EU včetně České republiky, zhodnocení stavu zavádění datových schránek v ČR a také na identifikaci příležitostí a rizik jejich dalšího rozvoje.
Například se v ní dozvíte následující:
Ekonomické přínosy
Podle ekonomického modelu vytvořily datové schránky od svého spuštění v roce 2009 do konce roku 2013 ekonomické přínosy ve výši 3,5 miliardy korun.
Do tohoto výpočtu byly zahrnuty přínosy v podobě ušetřeného poštovného, materiálu a času ve výši 6,5 miliardy korun a výdaje na provoz a rozvoj systému ve výši necelých 3 miliard korun.
Nebyl ale zahrnut například přínos ve formě jejich příspěvku pro významné inovace a zefektivnění procesů ve veřejné správě.
Srovnání s ostatními zeměmi EU
Od roku 2009 došlo v zemích EU k prudkému rozvoji systému datových schránek. Nejdále jsou v jejich využívání Dánsko, Estonsko a Rakousko. Česká republika se řadí na čtvrté místo hned za tyto země.
Všude je systém založen na stejném principu jako u nás. Vždy jde o samostatný informační systém pro přenos datových zpráv, který je legislativně postaven na stejnou úroveň jako doporučené poštovní zásilky.
Ve většině porovnávaných zemí se o systém stará národní poštovní operátor – u nás Česká pošta. Provoz datových schránek je obvykle financován jako služba na bázi poplatku za odeslanou datovou zprávu; ve většině zemí je při doručení datové zprávy uplatňována fikce doručení a stejně jako u nás bývá vybraným subjektům stanovena povinnost systém využívat.
Co přesně v dokumentu najdete?
V druhé kapitole najdete přesný popis řešení systému datových schránek v jednotlivých zemích i jejich porovnání s těmi našimi.
V další kapitole následuje historie datových schránek u nás, jejich koncept, služby a další možnosti, faktory zavedení i krizové aspekty.
Dále v dokumentu naleznete ověření ekonomických přínosů jejich zavedení i rozvoj jejich potenciálu a rizika budoucího vývoje.
Upozornění na závěr
Autoři dokumentu vnímají datové schránky jako vcelku úspěšný, v žádném případě však jako dokončený projekt.
Upozorňují, že datové schránky zdaleka ještě nedosáhly svého maximálního potenciálu a je třeba jim věnovat náležitou pozornost.
Dokument je velmi přehledně a zajímavě zpracován. Pokud Vás toto téma zajímá, rozhodně doporučujeme si jej pročíst. Můžeme jen doufat, že pro další vývoj systému datových schránek bude tento dokument důležitý.
Celou brožuru najdete zde: Datové schránky
Odpovědět na příspěvek