Jak to vidí česká ICT unie
V předchozích dvou článcích jsme se věnovali kritice vlády, která, jak se ukazuje, nepovažuje elektronizace veřejné správy za svou prioritu.
Projekty českého eGovernmentu běží jaksi ze setrvačnosti a je jasné, že pokud se něco v dohledné době nezmění, brzy se úplně zastaví.
Pojďme tedy přejít od kritiky k něčemu pozitivnějšímu, a sice k doporučením, jež odborníci na slovo vzatí lidem u kormidla dávají.
Česká ICT unie je bezesporu sdružením lidí, kteří mají k dané problematice, co říci…
„Informační technologie jsou zásadní nejen pro elementární fungování společnosti. Je evidentní, že význam ICT sektoru je ze strany politické reprezentace stále nedoceněn. Kdo si neuvědomuje rizika, neuvědomuje si obvykle ani příležitosti a naopak – jde o spojité nádoby,“ uvedl Svatoslav Novák, prezident na webu ICT Unie.
První věcí, kterou si vláda musí uvědomit je fakt, že je třeba vytvořit koncepci dalšího rozvoje ICT v sektoru veřejné správy, na níž bude založena koncepční strategie podpory ICT průmyslu, jež má potenciál stát se tahounem dalšího ekonomického rozvoje České republiky.
Koncepce by měla vyřešit současnou situaci, kdy je agenda rozdělena mezi několik ministerstev. Měla by být rovněž konkrétní osoba nebo vládní instituce, která by disponovala dostatečnými pravomocemi i přirozenou autoritou a dokázala prosadit potřebné změny.
Problém tedy netkví v nedostatku financí nebo neexistenci potřebných legislativních předpisů či vizí, ale v tom, že stávající garnituře chybí dostatek vůle k dotažení již započatých projektů.
Zpráva o stavu eGona:
- 1. díl: Projektu Czech POINT se daří. To ale je zatím všechno
- 2. díl: Proč je eGon nemocný? Dozvíme se v Jihlavě
- 3. díl: Jak to vidí česká ICT unie
Zdroj:
Odpovědět na příspěvek