Jak na základní registry?
Ministerstvo vnitra vydalo příručku pro kraje a obce s názvem Jak na základní registry? K dispozici je ve dvou provedeních, plnostránkové a dvoustránkové verzi.
Účelem božury je poskytnout užitečné informace úředníkům, zástupcům krajů, měst, obcí i dalších organizací, kterých se dotkne zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech. Dokument shrnuje účel a smysl základních registrů, legislativní rámec celé problematiky i konkrétní dopady na vnitřní chod organizace veřejné správy.
Smysl a účel základních registrů
Počátkem roku 2007 schválila vláda ČR základní cíle strategie „Efektivní veřejná správa a přátelské veřejné služby“ (Smart Administration) pro období 2007 – 2015. Jedním z těchto cílů je vytvoření centrálních registrů veřejné správy, jejichž pomocí bude možné sdílet data v rámci veřejné správy.
Smyslem a účelem ZR je tedy:
- poskytovat bezpečně vybrané a právně závazné referenční údaje,
- sdílení změn těchto údajů napříč celou veřejnou správou,
- umožnit bezpečné a transparentní poskytování údajů i z dalších informačních systémů veřejné správy,
- zavést kontrolu subjektů nad údaji o nich vedenými,
- zásadním způsobem zjednodušit ohlašovací povinnost,
- vytvořit předpoklady pro optimalizaci a sjednocení procesů veřejné správy.
Nejzásadnější dopady zákona se týkají:
- procesní oblasti a postupu práce zaměstnanců veřejné správy a to nejen z hlediska nově vzniklých povinností, jakými jsou například editace referenčních údajů a ověřování jejich správnosti, ale také v podobě změn stávajících povinností, například změna pracovního postupu v průběhu vydávání úředního rozhodnutí,
- technologické oblasti a způsobu užívání agendových informačních systémů, které předpokládají komunikaci se základními registry.
Zde si naleznete obě verze této příručky:
- plnostránková verze (soubor PDF, 788 KB)
- dvoustránková verze (soubor PDF, 715 KB)
Zdroj: www.szrcr.cz
Odpovědět na příspěvek