Jak české instituce posilují své postavení v očích Evropské Unie?
Dne 5. června, ve stínu návštěvy prezidenta Bushe, se v příjemném prostředí Angelo Hotel Prague uskutečnila tisková konference, pořádaná Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), Českou informační agenturou životního prostředí (CENIA) a za účasti Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV).
Obsahem bylo zodpovězení otázky, jenž byla zvolena jako motto celé konference: “Jak české instituce posilují své postavení v očích Evropské Unie?”.
Po uvítání a představení účastníků moderátorkou konference paní Alenou Klímovou se ujal slova RNDr. Radim Tolasz z ČHMÚ. Jestliže svou prezentaci vtipně nazval „Certifikované počasí pro ruzyňské letiště“, vyjádřil tím vysokou míru odpovědnosti ČHMÚ, jehož úkolem je, mimo jiné, meteorologické zajištění civilní letecké dopravy, nebo např. poskytování přesných výstrah pro krizové řízení.
Je zřejmé, že podmínkou úspěšného plnění takových služeb je vysoká kvalita celého procesu.
Konkrétním krokem naplňování strategie zvyšování kvality, bylo rozhodnutí k zavedení systému managementu kvality podle ISO 9001:2000, a to ne pouze u některých ze složek Ústavu, ale pro celý Ústav, jehož činnosti i řízení jsou navzájem propojeny, najednou.
Systém, vybudovaný za pomoci poradenské a vzdělávací společnosti HEXPERT, s. r. o., tak v současnosti komplexně dokumentuje všechny procesy od vzniku dat, až po poskytnutí služby jednotlivým klientům.
Certifikace ISO 9001:2000, provedená certifikační společností Quality Austria, umožňuje ČHMÚ provádění všech činností kvalitním a efektivním způsobem na úrovni dosahované v zemích EU a v souladu s doporučeními Světové meteorologické organizace.
CENIA představil její ředitel ing. Jiří Hradec. Agentura je státní příspěvkovou organizací Ministerstva životního prostředí, jejímž hlavním úkolem je poskytování informací o stavu a dynamice rozvoje životního prostředí v ČR.¨
Ve své prezentaci ing.Hradec informoval o přechodu agentury z funkčního na procesní řízení a orientaci své činnosti na hlavní cílové skupiny – své zákazníky, ve smyslu zákona zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí a zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
Světová ekonomika klade na podnikající subjekty stále nové a nové nároky. „Společnosti nejsou povinné nic měnit, ale nejsou povinné ani přežít.“, cituje klasika ing. Hradec. Důsledkem těchto tlaků je také dramatický růst významu jakosti. CENIA si je vědoma, že schopnost uspokojovat potřeby zákazníků není realizována pouze poskytováním služby samotné, ale že tato schopnost vzniká v průběhu celého reprodukčního cyklu.
S implementací ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001 začala CENIA ryze procesním přístupem s podporou společnosti HEXPERT, s. r. o. v červnu 2006, ukončena byla v únoru 2007. Certifikační audit následně provedla mezinárodně etablovaná certifikační společnost Quality Austria koncem měsíce března 2007.
„Od zavedení systému řízení informační bezpečnosti jsme, po pravdě řečeno, moc nečekali“, oznámil, k pobavení přítomných, v úvodu své prezentace ing. Karel Čada, předseda ÚPV.
Svůj Úřad následně představil jako ústřední orgán státní správy pro oblast ochrany průmyslového vlastnictví, jehož posláním je podporovat inovace a konkurenceschopnost prostřednictvím vysoce kvalitního a včasného průzkumu přihlášek patentů, ochranných známek a průmyslových vzorů, a napomáhat vytváření národního a evropského systému průmyslových práv a poskytovat informace o průmyslovém vlastnictví.
ÚPV prošel úspěšně certifikačním auditem systému managementu bezpečnosti informací (ISMS) dle normy ISO/IEC 27001. V rámci certifikace, kterou provedla mezinárodní společnost CIS – Certification & lnformation Security Services GmbH, byl zmapován rozsah informací a údajů, se kterými úřad pracuje, i míra rizik, kterým čelí, a následně byla přijata opatření, spravovaná data dostatečně zabezpečující.
A jak hodnotí rozhodnutí pro zavedení systému ISMS dnes?
Zavedení ISMS přispělo ke zvýšení povědomí o odpovědnosti zaměstnanců, posílilo důvěryhodnost celého Úřadu a stalo se významným krokem při naplňování strategie zvyšování kvality poskytovaných informací a služeb.
„Splnili jsme požadavky bezpečnostní normy a tím prokázali, že se svěřenými daty nakládáme správně", „Jsem přesvědčen, že zkušenosti získané při budování ISMS naši pracovníci zúročí při poskytování služeb přihlašovatelům a veřejnosti," dodal Karel Čada.
Tisková konference byla následně završena slavnostním předáním získaných certifikátů od představitelů společností CIS – Certification & lnformation Security Services a Quality Austria.
Odpovědět na příspěvek