Interaktivní mapa má pomoci při tvorbě energetických koncepcí
V současné době pochází zhruba osm procent elektrické energie v České republice z alternativních zdrojů. Do roku 2020 by ale toto číslo mělo vzrůst na třináct procent a to na základě závazku, který má Česká republika vůči Evropské unii. K tomu by měla výrazně dopomoci nová environmentální Interaktivní mapa, kterou vyvinula Česká technologická platforma biopaliv za podpory Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Tento projekt vznikal tři roky a byl financován výhradně z fondů evropské unie. Náklady se vyšplhaly na tři miliony korun.
Interaktivní mapa ukazuje úroveň energetické soběstačnosti jednotlivých regionů v republice nebo jejich možné využívání pro pěstování energetických plodin. Její tvůrci v ní spojili údaje o životním prostředí ze všech katastrů ČR a propojili je s informacemi o alternativních energetických zdrojích. Tato mapa je vhodná především pro státní správu k tvorbě energetických koncepcí.
Je například schopná ukázat, jak by se změnila energetická soběstačnost určitého regionu po vybudování určeného počtu alternativních zdrojů energie, kolik půdy je v daném regionu možné využít k pěstování energetických plodin, aniž by to jakýmkoli způsobem ohrozilo potravinovou bezpečnost, nebo dokáže posoudit, zda je v dané oblasti na základě místních podmínek vhodnější postavit větrné nebo fotovoltaické elektrárny.
Podle autorů celého projektu tento nový nástroj výrazně zmenšuje prostor pro působení nejrůznějších lobbistů, kteří prosazují vždy pouze jediný alternativní zdroj energie bez ohledu na dopady nebo místní podmínky jednotlivých regionů. V konečných důsledcích se takovéto projekty bohužel často ukážou jako špatné, neefektivní a zbytečně drahé.
Předseda České technologické platformy biopaliv Leoš Gál k tomuto projektu na tiskové konferenci uvedl: „Hlavní přinos interaktivní mapy je, že umožňuje vytvářet zodpovědné energetické koncepce. Jsme schopni analyzovat situaci od těch nejmenších územních celků a postupovat směrem k větším územím, například krajům.
Tato nová metoda může v environmentální politice naší země znamenat velkou změnu.“ A za pravdu mu dávají také zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a také ředitel divize pohonných hmot a biopaliv skupiny Agrofert Martin Kubů, kteří tuto novinku přivítali jako velice užitečnou pomůcku.
Zdroj: www.denik.obce.cz
Odpovědět na příspěvek