Hosting – řešení budoucnosti?
V současné době je na vzestupu tzv. SaaS – poskytování softwaru jako služby. Podívejme se na výhody a nevýhody tohoto řešení.
Koncepce poskytování softwaru je známa již od poloviny 90. let.
Nabízení hostovaných aplikací na serverech a poskytovaných zákazníkům vybaveným terminálními zařízeními byla a je lákavá pro firmy, které v ní vidí relativně stálý zdroj zisku.
Pro úřady a podniky zase SaaS představuje rychlé a technologicky i časově nenáročné řešení. Jde o to, že SaaS umožňuje získat možnost práce se špičkovými podnikovými aplikacemi odkudkoliv a hlavně s celou řadou proklamovaných výhod.
Aplikace rovněž není nutné nijak instalovat, ani se starat o jejich údržbu. Odběratel služby nemusí vlastnit ani spravovat server, nemusí se starat o klientské programy, nemusí řešit výpadky činnosti, ani zálohování dat své aplikace.
SaaS ale vyžaduje rychlé a bezproblémové připojení, jak na straně poskytovatele, tak na straně zákazníka. Druhou nezbytností jsou webové aplikací a standardy, které umožňují rozšířit a zdokonalit jejich uživatelské rozhraní tak, že se ač provozovány v okně prohlížeče, prakticky vyrovnávají s možnostmi programů tvořených s využitím standardních API operačních systémů.
Oba tyto požadavky již v dnešní době není problém splnit a tak se zdá, že SaaS je ideálním řešením ale…
Přestože většina služeb je pro zákazníky, přinejmenším v základní podobě, zadarmo, ve skutečnosti tyto pokročilé nástroje klestí cestu podnikové verzi, tedy aplikacím provozovaným neveřejně a v modelu SaaS. Ty využívají obdobných technologií i postupů, avšak místo rodinných fotoalb pracují s kritickými firemními daty. To znamená, že se na ně vztahují zcela jiné standardy bezpečnosti a spolehlivosti, než na veřejné aplikace.
Mnoho z těch, kteří se nyní poohlížejí po SaaS jako po dalším způsobu, jak ušetřit z nákladů na provoz IT si onen drobný detail neuvědomuje. Hostované aplikace jsou sice vytvářeny s vědomím nutnosti jejich zabezpečení a ošetření celého vývojového cyklu proti možnému zneužití, avšak stejně jako žádné jiné aplikace nemohou být dokonalé.
Na rozdíl od aplikací fungujících ve vnitřní infrastruktuře uživatele jsou přitom mnohonásobně více náchylné k napadení s využitím bezpečnostních nedostatků jejich centrálního klientského programu – webového prohlížeče.
Výše popsané „strašení“ riziky zastánci SaaS obvykle odbývají argumentem, že u těchto aplikací je zajištění jak konektivity, tak bezpečnosti věnována extrémní pozornost. Není důvod jím to nevěřit, ale na druhé straně není důvod se domnívat, že stejná pozornost je věnována těmto věcem na jejich straně, i na straně zákazníků lačnících po úsporách.
Jedním z hlavních argumentů pro využívání webhostingu je tvrzení, že zákazník může kdykoliv přejít k jinému poskytovateli. Avšak tím, že je třeba jednotlivé aplikace přizpůsobovat pro konkrétní potřeby se stává zákazník chtě nechtě na poskytovateli do jisté míry závislým. Navíc s tím rozdílem, že u lokálních aplikací potřebuje zákazník dodavatele „jen“ kvůli podpoře, kdežto u SaaS jej potřebuje k samotnému zajištění provozu, a to neustále.
Samostatnou kapitolou jsou pak nebezpeční plynoucí z využívání aplikací prostřednictvím internetu (zásah třetí osoby, únik dat apod.)
Proto stále platí stará známá pravda: vše má své pro i proti.
Zdroj: www.DigiWeb.cz
Odpovědět na příspěvek