EP schválil směrnici o uchovávání komunikačních údajů
Schválený kompromis s členskými státy EU má usnadnit vyšetřování trestných činů sladěním národních legislativ o uchovávání a poskytování komunikačních dat operátory. Obsah samotné komunikace má ale zůstat utajen.
Přístup k záznamům o všech telefonátech, textových zprávách i připojeních na internet má úřadům členských států pomoci vystopovat podezřelé ze závažné trestné činnosti včetně terorismu.
Pozměňovací návrhy schválené v plénu EP jsou výsledkem dohody dvou nejpočetnějších europoslaneckých klubů konzervativců (EPP-ED) a socialistů (PES) s Radou EU. Kompromis se v některých klíčových aspektech výrazně liší od návrhů Výboru EP pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.
V plénu kompromis nepodpořili poslanci strany Zelených (Greens/EFA), komunisté (GUE/NGL), frakce Unie pro Evropu národů (UEN) a někteří liberálové (ALDE). Od své zprávy k návrhu směrnice se po hlasování distancoval i zpravodaj Alexander NUNO ALVARO (ALDE, DE).
Omezený přístup k údajům
Schválené znění směrnice obsahuje oproti návrhu Evropské komise řadu omezení přístupu k uchovávaným údajům. Cílem je plné dodržování práva občanů na soukromí.
Poslanci podpořili jen některé navrhované cíle nové legislativy: Parlament souhlasí s uchováváním záznamů o komunikaci občanů a jejich poskytováním příslušným státním orgánům za účelem vyšetřování, odhalování a stíhání závažné trestné činnosti, nicméně pouze "zvláštních forem" těžké kriminality, např. terorismu a organizovaného zločinu. Uchovávání komunikačních údajů jen za účelem prevence všech druhů kriminality poslanci odmítli.
Záznamy o komunikaci občanů mají telefonní operátoři a poskytovatelé internetových služeb uchovávat nejméně 6 měsíců a nejdéle 2 roky ode dne komunikace. Parlament zároveň trvá na "účinných, přiměřených a odrazujících" postizích těchto firem, pokud údaje řádně neuchovají nebo zneužijí.
Přístup k uchovávaným záznamům by podle Parlamentu měly mít jen příslušné úřady určené národními vládami. Ty by měly rovněž určit nezávislý orgán, který má kontrolovat využívání poskytovaných informací.
Pokud jde o jednotlivé záznamy, většina poslanců nakonec podpořila požadavek uchovávat i informace o neúspěšných pokusech o navázání telefonického spojení. Podle některých španělských poslanců právě tyto údaje napomohly dopadnou původce loňských pumových atentátů v Madridu.
Parlament zamítl požadavek, aby členské státy musely poskytovatelům veřejně dostupných elektronických komunikačních služeb nebo veřejné komunikační sítě refundovat dodatečné investiční a provozní náklady i vykázané dodatečné náklady v souvislosti s ochranou údajů, což původně navrhoval příslušný výbor EP.
Odpovědět na příspěvek