Elektronicky se bude doručovat i těm, kteří nemají datovou schránku?
Česká pošta představila záměr nové služby. Díky ní by bylo možné elektronicky doručovat písemnosti i těm, kteří datovou schránku zřízenou nemají.
Na nedávné konferenci eGovernment 20:10 v Mikulově zástupci České poštypředstavili záměr nové služby, kterou zatím (možná jen pracovně) označují jako „Hybridní datovou zprávu / poštu“.
Jde o určité rozšíření již existující a fungující služby jménem Hybridní pošta, která by byla obohacena o možnost automaticky prováděné autorizované konverze, a byla by dostupná skrze datové schránky.
Celkově jde celá služba pospat takto:
- odesílatel odešle elektronickou zprávu vždy, nezávisle na tom, zda příjemce má či nemá datovou schránku.
- pokud ji příjemce má, je mu normálně doručena do datové schránky.
- pokud příjemce datovou schránku nemá, Česká pošta automaticky provede autorizovanou konverzi dokumentu do listinné podoby, vše vloží do obálky a odešle příjemci v této listinné podobě.
Schéma této služby najdete na prezentaci z Mikulova zde: Malá revoluce“ v doručování dokumentů
Jak hybridní pošta funguje dnes?
Hybridní pošta funguje tak, že odesilatel pošle svou zásilku České poště v elektronické podobě (např. přes on-line portál Hybridní pošty). Pošta tuto zásilku jednoduše vytiskne, vloží do obálky a odešle/doručí příjemci.
Jde pouze o prostý tisk, bez jakéhokoli zabezpečovacího prvku. Z pohledu příjemce je tedy trochu problém v tom, že má v ruce dokument, který na sobě má např. obrázek razítka a podpisu, ale originál to není (v podstatě je to stejné, jako např. logo, které již na dokumentu je).
Není tedy pro něj možné si autentizaci dokumentu ověřit. Je to prostá kopie, ze které se nedá poznat, zda je původní, nebo zda ji někdo pozměnil.
Co kdyby šlo třeba o rozsudek soudu, nebo o dokumenty týkající se exekucí a řízení kolem exekucí? Jak ten „někdo jiný“ pozná, že jde o autentický (pravý, původní, nepozměněný) dokument, na jehož obsah se může spoléhat – a ne o něco, co si „předkladatel“ dokumentu snadno upravil ve svůj prospěch?
Co na to legislativa?
„Listinné stejnopisy rozhodnutí a další písemnosti soudu, které se vyhotovují za součinnosti provozovatele poštovních služeb, musí soud opatřit specifickým identifikátorem rozhodnutí nebo další písemnosti soudu a vizualizovanou podobou uznávaného elektronického podpisu toho, kdo jej vyhotovil, nebo uznávané elektronické značky soudu.
Provozovatel poštovních služeb může opatřit takový stejnopis řídícími znaky pro vyhotovování. Elektronické rozhodnutí a další písemnosti soudu v elektronické podobě se účastníkovi zpřístupní způsobem umožňujícím dálkový přístup; o tom musí být účastník poučen.“
Co navrhuje pošta?
Změnit příslušnou legislativu, aby bylo možné provádět automaticky autorizované konverze a dokumenty dostatečně zabezpečit proti další manipulaci.
V podstatě půjde o to, že dokumenty budou opatřeny vodoznakem, který normálně na originále lidským okem vidět nejsou. Na jakékoli další kopii už ale ano. Může jít třeba o text v podobě nápisu „Kopie“ či něčeho podobného, co má rozlišit originál od kopie.
Jde přitom o techniku, určenou nikoli pro autentizaci (ověření pravosti dokumentu), ale jako prostředek ochrany před neoprávněným kopírováním. Například u šeků, poukázek, voucherů apod.
Proto se také v angličtině označuje jako VOID Pantograph, protože neviditelný text, který se na kopii naopak stává jasně viditelným, bývá nejčastěji právě „VOID“ (ve smyslu: neplatné, neúčinné), případně „Unauthorized Copy“.
Problém ale je, že tato technika, není vždycky úplně spolehlivá. Závisí především na kvalitě kopírovacích zařízení. A tak celý problém nemusí tak úplně vyřešit.
Navíc bude tento postup bránit vytváření legitimních kopií.
A další problém: aby se zjistilo, zda jde skutečně o originál, bude příjemce nucen udělat kopii, nebo alespoň sken. To pro něj znamená v důsledku vyšší náklady. A doručovat se takto bude především občanům, protože ti na rozdíl od veřejné správy a firem datové schránky většinou nemají.
Jisté řešení to tedy asi je, ale bude nutné na něm ještě trochu zapracovat.
Odpovědět na příspěvek