Elektronické občanky: přece jen od příštího roku
Kolem vydávání nových občanských průkazů je stále mnoho nejasností. Nejasný je také počátek tohoto vydávání. Ministerstvo vnitra totiž chtělo vydávání opět odložit a to na rok 2014. Nyní ale připravilo prováděcí vyhlášku, podle které se mají začít vydávat v původně plánovaném termínu, tedy již od 1. 1. 2012.
Situace kolem plánovaného vydávání nových elektronických občanských průkazů je od počátku velmi nejasná. První termín, který byl veřejnosti oznámen, byl v polovině loňského roku, tedy k 1. 7. 2010. V únoru roku 2010 ale Ministerstvo vnitra tento termín odložilo až na leden 2012 a to především kvůli odkladu startu základních registrů. Ostrý start základních registrů je plánován na 1. 7. 2012 a měl by být konečný.
Během letošního léta se ale objevily spekulace a dokonce samotný návrh Ministerstva vnitra, který by plánovaný počátek vydávání těchto průkazů posunul o další dva roky. Samo Ministerstvo tento návrh vysvětlovalo tím, že na nové občanky prostě nejsou peníze. Na nové občanky by totiž v roce 2012 bylo potřeba 359 milionů korun, v roce 2013 cca dalších 292 milionů korun.
Ministerstvo ale má ve svém rozpočtu na tyto občanky v roce 2012 pouze 96 milionů, tedy necelou třetinu požadovaných nákladů. Tento odklad by tedy umožnil jak naspoření požadovaných finančních prostředků, tak také přípravu a provedení výběrového řízení na vydávání nových občanek. Ve sněmovně se ale takový návrh dosud neobjevil a možnost, že by tak mohl být projednán ještě před koncem roku, je pouze nepatrná.
V zákulisí se ale začaly objevovat informace o tom, že žádný odklad nebude. Nedávno se v knihovně připravované legislativy eKlep vynořila vyhláška s navrhovanou účinností k 1. 1. 2012, která vydávání nových občanských průkazů upravuje, čímž se tyto zákulisní informace o odkladu „odkladu“ zřejmě potvrzují.
Vzhled nových občanek bude nakonec připomínat ty staré, protože většina údajů na nich prozatím zůstane. Původně se z nich kromě jména, příjmení, data a místa narození, měly veškeré další údaje přestěhovat do základních registrů. Rodná čísla na nich ale zůstanou až do roku 2020, místo bydliště do roku 2017, pak bud jeho uvedení volitelné.
Jen v základních registrech pak budou údaje o zpřístupnění datové schránky a omezení způsobilosti k právním úkonům. Na nové plastové kartičce také nebude PIN, respektive BOK (bezpečnostní osobní kód). Ten si budou volit občané sami a to v rozsahu 4 až 10 číslic. Zatím však není zcela jasné, k čemu bude tento kód vlastně sloužit.
Jedinou prozatím známou možností jeho využití je prozatím možnost zjistit si díky němu, kdo si informace o nás v uplynulé době prohlížel. No novém občanském průkazu bude taky jeden volitelný prvek – čip a to za příplatek 500,– Kč.
Zatím ale není zcela vyřešeno, k čemu vlastně bude dobrý a s jeho masovým používáním se zatím nepočítá vůbec. V nejbližší době má být pouze vydána vyhláška, co a jak se smí do čipu nahrát. Cokoli mimo tento rámec bude pokutováno až do výše 100 000 Kč.
Zdroj: www.lupa.cz
Odpovědět na příspěvek