Doména Volby.cz: Statistika ožívá v předvolebním boji
Volby do poslanecké sněmovny jsou událostí, při které opět vstoupí statistika do našeho běžného života. Stránky www.volby.cz, které Český statistický úřad (ČSÚ) naplnil řadou volebních statistik, využijí ti, kteří se nechtějí spolehnout na interpretaci těchto údajů médii a raději čerpají přímo od zdroje.
Letošní volby sice ještě nezačaly, ale stránky už nyní nabízejí mnoho zajímavých údajů, které se jich týkají. Především to jsou statisticky zpracované přehledy kandidátů. Veškeré údaje jsou tříděny podle krajů a podle politických stran. Snadno zjistíte, že na kandidátkách je celkem 5002 jmen. Kromě počtů kandidátů jsou dostupné i údaje o věku (nejmladší, nejstarší kandidáti podle krajů, stran) nebo o zastoupení mužů a žen.
Tak například, podíl žen na počtu kandidátů je letos 27,8 %, nejstaršímu kandidátovi je 87 let. Průměrný věk kandidáta je 46 let, kandidující muž je v průměru o dva roky starší než kandidující žena. Po volbách ČSÚ zpracuje podobné údaje také o poslancích.
Vedle kandidátů jsou již pro letošní volby zpracovány i číselníky. Registr kandidátních listin přináší oficiální seznam politických stran, které se účastní volebního boje. Některá uskupení do nich vstupují pod poměrně kuriózními názvy. Výjimkou není název, který obsahuje hlavní body volebního programu té které strany.
Po volbách samozřejmě přibyde to hlaví – volební výsledky. Zatím můžete procházet kompletní statistiky z minulých let, a to nejen voleb do poslanecké sněmovny či senátu, ale také do zastupitelstev krajů a obcí. Nahlédnout můžete také na výsledky voleb do Evropského parlamentu, na naši československou minulost můžete zavzpomínat nad výsledky voleb do federálních orgánů v letech 1990 a 1992. Stačí dvě kliknutí z hlavní stránky a zjistíte, že do Evropské unie před dvěma lety nechtělo vstoupit 1 010 448 lidí.
Český statistický úřad je ze zákona jedním z volebních orgánů. Jeho působnost spočívá ve vypracování systému zjišťování výsledků voleb a referend a ve zpracování a poskytování těchto výsledků. Tyto základní úkoly se rozpadají do řady dílčích činností.
Odpovědět na příspěvek