CzechInvest
Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Ve své současné podobě existuje CzechInvest od 2. ledna 2004 – tehdy byl „starý“ CzechInvest sloučen s dalšími dvěma agenturami ministerstva průmyslu a obchodu, s Agenturou pro rozvoj podnikání (ARP) a Agenturou pro rozvoj průmyslu (CzechIndustry).
Úloha CzechInvestu
To již za sebou měl CzechInvest 12 let fungování. Od svého založení v roce 1992 sledoval CzechInvest svůj hlavní cíl, jímž byla propagace České republiky jako ideálního místa pro zahraniční investice a zároveň podpora přílivu přímých zahraničních investic do České republiky. Jeho plný název, Česká agentura pro zahraniční investice CzechInvest, tak plně vyjadřoval zaměření pouze a jedině na přesvědčování zahraničních investorů, že mají své peníze přivézt právě do České republiky.
Sílící hlasy podnikatelů a ekonomů, že jednostranná preference zahraničních investic před domácími je škodlivá a nespravedlivá, přiměla vládu, aby poslání CzechInvestu v roce 2004 přeformulovala. Nyní spočívá těžiště práce CzechInvestu v podpoře konkurenceschopnosti českých podnikatelů, ať už je jejich kapitál z domácích či zahraničních zdrojů. Operační program Průmysl a podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, jehož prostřednictvím CzechInvest svůj cíl naplňuje především, je zaměřen hlavně na zpracovatelský průmysl a podporu inovací.
Na lákání zahraničních investorů do českých luhů a hájů CzechInvest nerezignoval. I nadále zůstává výhradním příjemcem žádostí o poskytnutí investičních pobídek a získávání přímých zahraničních investic pro ČR tak stále patří mezi jeho důležité úkoly. Na rozdíl od dřívějška se však ve veškeré jeho činnosti nyní odráží proklamované nediskriminování domácích podnikatelů. „V rámci zjednodušení komunikace mezi státem, podnikateli a EU tak vzniklo jedno kontaktní místo, kde domácí i zahraniční podnikatelé dostanou kvalitní informace o veškerých formách podpory podnikání v ČR a kde si mohou o jednotlivé druhy podpor také zažádat,“ uvádí na svém webu agentura.
Legislativní rámec
Jak už bylo řečeno, Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Její existence je zakotvena v zákoně č. 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání. § 4a tohoto zákona, který nově zřizuje tuto agenturu a definuje její strukturu a činnosti, byl do zákona zanesen jeho novelou – zákonem č. 1/2004 Sb.
§ 4a
(1) Zřizuje se Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (dále jen "agentura") jako státní příspěvková organizace se sídlem v Praze. Agentura má právo hospodařit s majetkem státu a při své činnosti se řídí zvláštními zákony. Agentura je podřízena Ministerstvu průmyslu a obchodu (dále jen "ministerstvo").
(2) Statutárním orgánem agentury je generální ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr průmyslu a obchodu. Bližší podmínky činnosti agentury a její organizační uspořádání upraví statut, který schvaluje ministr průmyslu a obchodu.
(3) Agentura plní úkoly v oblasti podpory podnikání tím, že
a) poskytuje podporu malým a středním podnikatelům podle tohoto zákona,
b) poskytuje podporu podnikatelům na základě programů schválených vládou podle zvláštního zákona,
c) plní funkci určené organizace při poskytování investičních pobídek podle zvláštního zákona,
d) plní další úkoly v oblasti podpory podnikání.
(4) Agentura dále poskytuje podporu podnikatelům z finančních prostředků Evropské unie.
Statut CzechInvestu
CzechInvest posiluje konkurenceschopnost české ekonomiky prostřednictvím podpory malých a středních podnikatelů, podnikatelské infrastruktury a získávaní přímých zahraničních investic z oblasti výroby, strategických služeb a technologických center.
• zprostředkovává investiční pobídky
• zprostředkovává podporu z programů na podporu podnikání (Operační program Průmysl a podnikání, program Profese z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, program Poradenství)
• administruje program Ministerstva průmyslu a obchodu na podporu rozvoje průmyslových zón
Internetové stránky CzechInvestu – vše, co jste kdy chtěli vědět a báli jste se zeptat
Stránky CzechInvestu jsou svým posláním předurčeny k určité schizofrenii – česká verze logicky nabízí jiné a jinak uspořádané informace, než cizojazyčné verze určené pro zahraniční investory. CzechInvest vede svůj web v angličtině, němčině a francouzštině. Japonská verze byla pro běžný vyhledávač nedešifrovatelná.
Levé svislé menu nabízí jen několik informací o CzechInvestu jako takovém, uvádí kontakty, kalendář akcí. Najdete zde i sekci „Ke stažení“, na kterou se web z různých míst odkazuje. Ačkoli jsou tyto odkazy graficky odlišné od běžného textu, nejsou odkazy v internetovém slova smyslu. Uživatel nechť se prokliká ke kýženému dokumentu sám.
Co se týče novinek, jednak je najdete také v levém menu, jednak běží úplně vpravo směrem vzhůru. Jedná se zřejmě o jakýsi výběr z novinek, ačkoli tak není označen. Návštěvník webu toto může zjistit až porovnáním sekce novinek, která je podstatně bohatší, než pohybující se výběr. Nejstarší „běžící“ novinka ve výběru byla více než měsíc stará.
Těžištěm informačního obsahu stránek však levé menu není, nejobsažnější je horní příčná lišta. Podívejme se krátce, co zajímavého lze nalézt v jednotlivých sekcích.
Autoporadenství
Tato položka záložky „Poradenství“ není navzdory názvu informační stránkou pro motoristy. Jedná se o on-line test, který má zhodnotit úroveň čtyř důležitých komponent každého podnikání – marketing, personalistiku, výrobu a finanční řízení podniku. Test by měl být pomocníkem podnikatelů, pomocí něhož by měli snáze odhalit silná a slabá místa svého podnikání.
V každé oblasti odpovídá podnikatel na sadu otázek. Po zodpovězení minimálně 80 % otázek v každé části se mu zobrazí vyhodnocení testu. Hodnocení zahrnuje nejen číselné vyjádření na škále od 1 – 100 %, ale i slovní doporučení. Na výsledky dosažené v testu je možné navázat osobní konzultací v některém z Regionálních poradenských a informačních center (RPIC).
Podle některých představitelů podnikatelské praxe jde však spíše o testy znalosti ekonomické teorie, které nemohou být podnikání nijak skutečně prospěšné. V podobném duchu se nese například článek z února letošního roku „Podnikatel: CzechInvest radí nesrozumitelně“, který vyšel na serveru iDnes.
Klastry
Zajímavé informace lze získat v sekci „Klastry“. Jedná se o podrobný výklad o podstatě, přínosech, identifikaci, zakládání a financování takového klastru. Tyto informace jsou též ke stažení ve formátu PDF. Na tyto informace navazuje přehled možností získat dotace až do výše 75 % nákladů jednak ve fázi vyhledávání vhodných firem pro klastry, jednak při zakládání a rozvoji klastru.
Co vlastně je takový klastr? Jde o soubor regionálně propojených společností (podnikatelů) a přidružených institucí a organizací – zejména institucí terciárního vzdělávání – jejichž vazby mají potenciál ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Zúčastněné společnosti si sice navzájem konkurují, ale současně jsou nuceny řešit řadu obdobných problémů (vzdělávání zaměstnanců, přístup ke stejným dodavatelům, spolupráce s výzkumnými a vývojovými kapacitami, nedostatečné zdroje na výzkum apod.). Díky spolupráci v těchto oblastech mohou řadu svých omezení překonat a získat konkurenční výhodu.
Prescoring
Velmi zajímavou aplikací je takzvaný „Prescoring“. Po zadání několika údajů o vaší společnosti, které lze povětšinou vyčíst z účetních výkazů, provede aplikace výpočet, který zhruba hodnotí finanční zdraví podniku, a tím i jeho vyhlídky na možné získání podpory v příslušném programu.
Tato aplikace je očím návštěvníka webu CzechInvestu trochu skrytá, odkazuje se na ní třeba ze stránek informujících o programu Klastry. Pokud se nechcete k prescoringu postupně proklikávat, zadejte adresu http://prescoring.czechinvest.org/.
Prescoringový algoritmus je připraven pro municipalitu, podnik v programu OPPP a podnik v programu SROP. Pro podnikatele s daňovou evidencí není aplikace k dispozici, ačkoli původní stránka budí zcela opačný dojem. Cíleným zadáním smyšlených dat (ovšem se znalostí podstaty fungování finanční analýzy) se mi bez obtíží podařilo vytvořit fiktivní dobře fungující "nadprůměrný" podnik, který byl ohodnocen takto:
"Na základě rychlého zhodnocení klíčových ukazatelů a parametrů hospodaření se hodnocený subjekt jeví jako velmi dobrý. Je stabilní a celková hodnota dosaženého skóre jej řadí mezi nadprůměrné subjekty, které mají zájem o financování z prostředků strukturálních fondů."
Poskytování informací
Žádost o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, doporučuje CzechInvest podat písemně na svou poštovní adresu. Ze žádosti musí být jasně zřejmé, kdo žádost podává a komu je adresována. Žádost bez těchto informací bude odložena bez další reakce. Žádost musí obsahovat plné jméno žadatele a poštovní adresu pro případné doručení informace, doporučuje se též telefonické spojení. O elektronické komunikaci ani slovo, ačkoli mailové adresy jsou mezi kontakty uvedeny.
Při poskytování informací postupuje CzechInvest v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, a řídí se metodickým pokynem ke sjednocení postupu orgánů veřejné správy při zajištění práva fyzických a právnických osob na informace podle zákona č. 106/1999 Sb. V případě odvolání dále postupuje podle zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád).
Najděte si to na internetu nebo se zeptejte jinde
Pokud se budete vyptávat na něco, co už je k nalezení na internetu, bude vaše žádost o poskytnutí informace zpravidla vyřízena tím, že vám CzechInvest prozradí, kde máte informaci hledat. Je-li požadovaná informace mimo působnost CzechInvestu, žádost bude odložena a žadatel o odložení informován. Jinak musí CzechInvest požadovanou informaci poskytnout do 15 dnů, s vyjmenovanými výjimkami i později.
Mlčení znamená nesouhlas – odvolejte se!
Mlčí-li CzechInvest, tedy pokud ve lhůtách pro vyřízení žádosti neposkytne žadateli informace nebo nevydá rozhodnutí o odmítnutí poskytnutí informace, má se za to, že bylo vydáno rozhodnutí, kterým bylo poskytnutí informace odmítnuto. Pak se vyplatí vědět, že na mlčení je třeba rychle odpovědět – proti tomuto mlčky učiněnému rozhodnutí lze podat do 15 dnů ode dne, kdy uplynula lhůta pro vyřízení žádosti, odvolání. O něm rozhodne Ministerstvo průmyslu a obchodu, jemuž je CzechInvest podřízen.
Za poskytnuté informace si CzechInvest nechá zaplatit. Sazebník úhrad stanovuje hodinovou sazbu 350 korun za každou započatou hodinu práce, další částky stanovují náhrady za tisk, kopírování nebo třeba kancelářské potřeby. Může vám být dokonce vyúčtována i elektřina. Pokud o to požádáte, bude vám předem stanovena předpokládaná výše úhrady – dostanete tedy šanci přehodnotit, zda požadovanou informaci skutečně chcete získat. Pokud se vejdete do stokoruny, může vám být úhrada odpuštěna.
Odpovědět na příspěvek