Co je Information Security Management System?
Lidská společnost prochází neustálým vývojem. Na začátku 20. století byly nejcennějším artiklem suroviny, respektive zboží z nich vyrobené. Postupem času se většina peněz přesunula na trh služeb.
Dnes, na začátku 21. století žijeme v informační společnosti. Již není podstatné něco vyrobit, ale vědět jak to vyrobit (know-how). Nejvyšší hodnotu má informace a to v každém oboru, veřejnou správu nevyjímaje.
Informace je třeba chápat jako majetek a podle toho zajistit i jejich bezpečnost. Veřejná správa na jejíž modernizaci a „elektronizaci“ je kladen čím dál tím větší tlak, musí neodkladně zavést odpovídající bezpečnostní opatření.
Co je informační bezpečnost
Pod pojmem informační bezpečnost chápeme cílenou ochranu informací, informačních systémů společností (institucí), zajištění bezpečné komunikace mezi uživateli informačních systémů, ale i samotnou ochranu osob a objektů.
Co je ISMS
Information Security Management System je komplexní soubor opatření a požadavků nutných k zajištění ochrany a bezpečnosti informací, know-how a majetku společnosti nebo instituce jak v soukromém sektoru tak ve státní správě. ISMS funguje na základě mezinárodně uznávaných standardů – norem jako např. ISO/IEC 27001-2005 (viz níže). Ve zkratce je tedy ISMS nástroj k zajištění informační bezpečnosti.
Proč zrovna ISMS?
V právě doznívajícím programovém období strukturálních fondů Evropské unie je věnovaná velká pozornost moderním metodám řízení bezpečnosti informačních systémů.
Jde v podstatě o zavádění obdobných metod užitých v privátním sektoru do veřejné sféry. Dosavadní projekty slaví úspěchy a tak se bude v projektech jako je Risk management (řízení rizik) či Smart government (chytré vládnutí) pokračovat.
Mezi hlavní výhody bezpečnostních opatření na základě ISMS patří jednotný postup opřený o mezinárodně uznávané příručky.
V boji proti zneužití či poškození informačních systémů tak nemusí každá složka veřejné správy postupovat sama a vytvářet vlastní bezpečnostní opatření, ale může se inspirovat již zavedenými metodami.
Jde tedy o dvě hlavní výhody: sjednocenost a ušetření času i finančních prostředků.
Bezpečnostní opatření pode ISMS
Pro vytvoření ucelené ochrany je nejprve třeba vypracovat detailní definici možných rizik napadení, poškození či zneužití informací a vytvoření souboru pravidel pro efektivní řízení.
Hlavní cíle bezpečnostních opatření:
1) Zabránění vzniku škod při bezpečnostních incidentech včetně dopadů případné medializace
2) Zamezení úniku informací včetně know-how a informací o klientech (občanech)
3) Vypracování havarijních plánů
4) Vymezení osobní odpovědnosti konkrétní osoby za informace na pracovištích
Norma ISO/IEC 27001:2005
Norma ISO/IEC 27001:2005 je mezinárodně uznávaný standard ochrany informací definující metody a postupy vedoucí k zajištění bezpečnosti v organizacích. Norma upravuje konkrétní postupy a je rozdělena do deseti základních kategorií. V těchto kategoriích jsou popsány nejen postupy při nakládání s informacemi uvnitř organizace, ale i vně – třetí osobou. Tyto postupy odpovídají mezinárodním i národním zákonným normám.
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek