Budoucího prezidenta USA může zvolit virus, tvrdí experti
Experti, pověření k vypracování bezpečnostní analýzy systému elektronických voleb v USA varují: výsledek je možné zmanipulovat. Třeba virem. Vzhledem k tomu, že se eVolby chystají už i v Česku, je to informace přinejmenším zajímavá.
Výsledky analýzy prezentovali její autoři na konferenci v San Francisku: „Tři systémy, které jsme testovali, patří mezi tři nejpoužívanější v celých Státech,“ řekl během diskuze na konferenci David Wnger z Californské univerzity. „Budou použity během voleb 2008 beze změny; včetně zranitelností, které jsme odhalili.“
Proč budou testované systémy použity beze změny? Důvod je prostý: peníze. Do současných technologií elektronického hlasování byly investovány miliardy dolarů a další miliardy na jejich zabezpečení už nejsou.
Bezpečnostní audit tří nejpoužívanějších systému pro elektronické sčítaní hlasů ukázal jejich zranitelnost. Podle Wengera, který pracoval na Californské státní zkoušce, se jemu a jeho týmu podařilo vyvinout vir, pro každý ze tří systémů (Diebold Elections Systems, Hart InterCivic a Sequoia Voting Systems). Vir by se byl schopný samovolně šířit a ovlivnit výsledky voleb na zakázku.
Poučme se z chyb
Ministr vnitra Ivan Langer a předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer minulý týden na konferenci ISSS 2008 v Hradci Králové slavnostně podepsali memorandum o spolupráci . Cílem spolupráce je vytvořit a realizovat projekt elektronických voleb.
I když je podle slov Fischera doba praktického naplnění stále ještě daleko, měly bychom se vyvarovat chyb, právě nyní, při přípravě.
Příprava elektronických voleb bude podle ČSÚ rozdělena do dvou fází. První je technologické řešení a druhá je legislativní úprava. Právě při budování technologického zázemí udělali Američané chybu. Snad se z ní poučíme.
Zdroj: www.Digitalne.cz
Odpovědět na příspěvek