Jak poskytovat informace o platech?
Judikaturu Nejvyššího správního soudu i společné metodické doporučení Ministerstva vnitra a Úřadu pro ochranu osobních údajů pro poskytování informací o platech a odměnách úředních osob hovoří jasně. Přesto některé úřady ještě jasno nemají. Jak je to tedy správně?
Jak posoudit žádost?
Pokud občan žádá informaci o platech a odměnách vybraných úředních osob, rozhodování o takové žádosti se neodehrává v prosté rovině poskytnout – odmítnout.
Podstatou rozhodování úřadu je naopak otázka, zda sdělit informace o platu všech „příjemců veřejných prostředků“ nebo jen vybraných, u nichž s ohledem na jejich postavení a pravomoci převládá veřejný zájem na zveřejnění takové informace. Teprve na základě této úvahy může úřad o žádosti rozhodnout.
Úřady mají pouze dvě možnosti, jak vyřídit žádost občana o informaci o platech úředních osob. Buď v souladu s judikaturou aplikovat test proporcionality uvedený v zákoně o svobodném přístupu k informacím, což by v tomto případě znamenalo poskytnout informace o platech všech úředních osob, jichž se žádost týkala.
Žádosti lze i nevyhovět
Druhou možností je odmítnutí judikatury a provedení vlastního testu proporcionality s ohledem na konkrétní okolnosti žádosti. V tomto případě by úřad vyhodnotil, u kterých z dotazovaných úředníků převažuje právo na informace nad potřebou ochrany soukromí, tj. u kterých z nich lze informace o jejich platu poskytnout a u kterých nikoli (např. u řadových zaměstnanců prakticky nelze dovodit převahu veřejného zájmu).
Zdroj: webové stránky úřadu Ombudsmana
Odpovědět na příspěvek