Dodavatelé IS jsou na základní registry připraveni
Plánovaný start základních registrů se blíží a proto jsme se zaměřili na některé dodavatele informačních systémů a zjišťovali, zda jsou jejich informační systémy připraveny.
Projekt Základních registrů je jedním ze strategických projektů České republiky v oblasti veřejné správy. Jedná se nejen o jeden z největších projektů eGovernmentu, ale celé české informatiky vůbec. Cílem projektu je centralizace dat využívaných orgány veřejné správy na jednom místě.
Vznik a fungování základních registrů upravuje zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech. Zákon stanovuje zahájení provozu základních registrů na 1. červenec 2012. Do 31. března tohoto roku by měl být ukončen zápis údajů editorskými systémy do základních registrů a 1. dubna odstartovat zkušební provoz, do něhož již budou zapojeny vybrané úřady
Gordic (www.gordic.cz)
„Po analýze zveřejněných podkladů zahájily vývojové týmy GORDIC® tvorbu komunikačního rozhraní na ISZR a úpravy aplikací tak, aby všechny zainteresované programové moduly byly v situacích, specifikovaných příslušnými legislativními normami, schopny zprostředkovat ověřování referenčních údajů v základních registrech. Informační systém GINIS® pro komunikaci s IZSR využije společné komunikační rozhraní a datovou základnu. Jednotlivé komponenty řešení a vazby mezi nimi jsou znázorněny na následujícím schématu.“
Předpokládané schéma propojení IS GINIS® a systému základních registrů
Základní komponenty řešení:
GINIS® ESU (Registr externích subjektů)
Pilířem funkčního celku je systém externích subjektů (GINIS® ESU) a datové úložiště třech základních registrů RUIAN (Adresy), ROB (Občané) a ROS (Právnické a Fyzické osoby). GINIS® ESU nabídne pro všechny aplikace GINISu přístup k ověření adres nebo osob.
Administrace základní (GINIS® ADM)
Administrace systému zajistí legitimní přístup kompetentních osob uvedených v systému ISZR-RPP. Kompletní logování dotazů a odpovědí zajistí dohledatelnost příslušných dotazů.
Aplikační brána (AIB)
Aplikační brána zpřístupní systém základních registrů u zákazníků mající omezení přístupu cílových stanic do internetu.
Integrační platforma GINIS® (XRG)
Integrační platforma nabídne aplikacím třetích stran jak přístup k ISZR, tak k datům uloženým databázi informačního systému GINIS® (GINIS® RUIAN, GINIS® ZR-ROB a GINIS® ZR-ROS).
Zpracování událostí (ZUD)
Funkcionalita Zpracování událostí zajistí noční aktualizaci dat základních registrů uložených v databázi GINIS®.
Databáze GINIS® (GINIS® RUIAN, GINIS® ZR-ROB, GINIS® ZR-ROS)
Tyto dílčí databáze IS GINIS® budou v pravidelných intervalech (pravděpodobně každou noc) zapracovávat změny provedené v Základních registrech a poskytovat tak uživatelům aktuální data i bez nutnosti jejich neustálého on-line připojení k těmto registrům. Jednotlivé agendy systému GINIS® (a aplikace třetích stran přistupujících přes XRG rozhraní) budou moci jejich prostřednictvím ověřit správnost referenčních údajů o osobách, občanech a adresách podle rozsahu svých oprávnění v RPP.
VERA (www.vera.cz)
Společnost VERA nabízí jedno aplikační prostředí pro všechny uživatele IS R@dnice VERA®, které na úrovni jednotlivých agend zajistí ověření správnosti dat včetně možnosti jejich editace podle toho, kterou ze tří nabízených variant si zákazník zvolí.
„V pojetí IS R@dnice VERA® představují Registry spolu s modulem Jednotné organizační struktury (JOS) jádro celého systému. Evidována data jsou uložena centrálně na jednom místě, a jejich použití v agendách je realizováno pomocí referenčních vazeb, což je zcela v souladu s koncepcí Základních registrů.“
Dále VERA nabízí aplikaci JOSoptIM určenou k administraci eGON služeb včetně nastavení a způsobu zpracování notifikací změn apod.
Mezi další významné subjekty zaměřené na dodávky IS pro orgány státní správy patří:
Triada (www.triada.cz)
T-MAPY (www.t-mapy.cz)
GEOVAP (www.cityware.cz)
Odpovědět na příspěvek