Datové schránky konečně vstřícné i k externímu e-podpisu
Provozovatelé datových schránek si zřejmě již uvědomili a začali řešit problém s externími elektronickými podpisy. Rozšířili proto výčet formátů, které je možné přenášet uvnitř datových zpráv.
Již v jednom z minulých článků (Souběh událostí v eGovernmentu) jsme se zmínili, že u datových schránek vzniká problém s externími elektronickými podpisy, tedy s takovými podpisy, které nejsou přímo obsaženy v samotném dokumentu (např. v souboru ve formátu PDF), ale mají podobu samostatného souboru. Informační systém datových schránek neřeší, zda dokumenty vkládané do datových schránek mohou mít jak interní, tak případně i externí elektronické podpisy. Zákon ani prováděcí vyhlášky formu podpisu nezmiňují, čemuž lze rozumět tak, že vyloučen není ani externí elektronický podpis.
Realita na to ale ještě není připravena – například postupy pro autorizovanou konverzi na Czech POINTech jsou nastaveny jen na interní podpisy, tedy podpisy obsažené přímo v dokumentech v PDF formátu, a na externí podpisy vůbec nepamatují. Také prováděcí vyhlášky a provozní dokumentace jsou připraveny jen na interní podpisy; dokonce tak, že pozitivní výčet datových formátů, které je možno do datové zprávy vložit a přenést, neobsahuje formáty používané pro externí podpisy. Působí to, jako by si dosud nikdo neuvědomil, že podpisy mohou být i externí.
Nyní to ale vypadá, že autoři datových schránek problém s externími podpisy vzali na vědomí a chtějí situaci změnit. Na informačním webu k datovým schránkám se objevila zpráva, která oznamuje rozšíření přípustných formátů, dokonce právě o ty, které se používají pro externí podpisy, značky a razítka.
Zpráva v plném znění:
Nové přípustné formáty datové zprávy.
Vyhláška č. 194/2009 Sb. upravuje pouze přípustné formáty datové zprávy dodávané do datové schránky. Datovou zprávou se dle § 19 zákona č. 300/2008 Sb. rozumí dokument orgánů veřejné moci a úkon prováděný vůči orgánu veřejné moci prostřednictvím datové schránky. Zákon 300/2008 Sb. a související právní předpisy umožňují a v některých případech dokonce přímo ukládají, aby tyto datové zprávy byly elektronicky podepsány a bylo k nim připojeno časové razítko. Tím pádem je nutné, aby informační systém datových schránek umožňoval kromě doručování vlastních dokumentů i doručování elektronických podpisů a časových razítek v běžně rozšířených formátech.
Formáty:
- CER, CRT, DER, PK7 – formáty certifikátů dle standardu X. 509
- P7B, P7C, P7F, P7M, P7S – formáty certifikátů a elektronických podpisů dle
PKCS#7 - TST – formát pro elektronické razítko
Zpráva ale neříká, zda také došlo ke změně příslušné vyhlášky, která přípustné formáty jasně vymezuje (příloha č. 3 k vyhlášce č. 194/2009 Sb., o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek). Tato zpráva je zajímavá ještě v následujícím bodě: neurčuje jednoznačně, co je vlastně datová zpráva a co dokument, pouze uvádí, že zákon ukládá, aby datové zprávy byly elektronicky podepsány a bylo k nim připojeno časové razítko, a proto byl rozšířen výběr přípustných formátů pro datové zprávy.
A další zajímavost (nebo paradox?). V případě dokumentů od orgánů veřejné moci lze z jiných právních předpisů odvodit povinnost opatřit je uznávaným elektronickým podpisem, ale už nikoli časovým razítkem, což může způsobit docela závažný problém, na který upozornil Jiří Peterka v jednom ze svých posledních článků na Lupě (Stalo se: před 40 lety to všechno začalo). Ale u datových zpráv je to zase naopak: zde zákon č. 300/2008 Sb. ukládá povinnost opatřit zprávu kvalifikovaným časovým razítkem, ale nic neříká o elektronickém podpisu zprávy, což volně přeloženo znamená následující: datová zpráva nemusí být elektronicky podepsána, resp. opatřena elektronickou značkou.
Elektronickým podpisem (elektronickou značkou) jsou ze zákona opatřovány pouze doručenky, které ale zase nemusí být vybaveny časovým razítkem. Přitom právě u doručenek přichází časový faktor jako poměrně důležitý aspekt a z toho důvodu je chybějící časové razítko dosti podstatná, ale dosud nevyřešená záležitost.
Zdroj: eArchiv.cz
Odpovědět na příspěvek