Jaký byl eGovernment v roce 2014?
Pokud si upřímně a poctivě zhodnotíme vládní aktivity, rozvoj, přínosy i výsledky eGovernmentu pro občany a firmy za posledních několik let, budeme hodně zklamáni.
Ale co přinesl rok 2014?
Jak hodnotí eGovernment za rok 2014 Jiří Peterka?
„Rok 2014 byl v oblasti eGovernmentu rokem poměrně významných změn. Možná ne tak markantních a ihned účinných, ale přesto velmi významných.
Třeba na úrovni Evropské unie bylo přijato nařízení č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru, které zcela zásadně ovlivní i náš národní eGovernment. Ovšem až v příštích letech.
To u nás doma naše nová koaliční vláda jakoby stále hledala, jak celou problematiku uchopit.
Po určitém počátečním váhání se k ní přeci jen aktivněji přihlásila a provedla několik důležitých kroků: přijala novou koncepci v oblasti eGovernmentu (Strategický rámec) i její „prováděcí předpis“ (Implementační plány), a přeskupila své dosud nepříliš funkční poradní orgány pro tuto oblast (své Rady vlády).
Souběžně s tím proběhl určitý „boj o moc“, který vyústil v konkrétní rozdělení kompetencí mezi resortem vnitra a resortem financí.
Na pozadí toho všeho pokračovala již dříve započatá změna celkového zaměření našeho eGovernmentu: z něčeho, co původně mělo (a snad i chtělo) být službou pro občany (a firmy), se eGovernment stále více stává službou pro samotnou veřejnou správu …“
Doporučujeme k přečtení hodnocení Jiřího Peterky:
ZDROJ:
Odpovědět na příspěvek