Další oblast, kterou budou občané sledovat: radniční periodika?
Řada samospráv v České republice vydává tzv. radniční periodika. Jejich obsah by měl přispět k objektivnímu informování občanů a podpořit veřejnou diskusi. V řadě případů však tomu tak není.
Politické vedení radnic má tendenci obsah periodik ovlivňovat a cenzurovat ve svůj politický prospěch, což je nejvíce viditelné právě v době předvolební kampaně.
Poprvé na problém zneužívání periodik upozornilo svým průzkumem Oživení ve spolupráci s Otevřenou společností a IuRe v r. 2006. Nyní průzkum zopakujeme a zapojíme do spolupráce také aktivní veřejnost a zastupitele.
Různé zpravodaje či noviny vydávané českými obcemi, městy či kraji jsou jedním z tradičních informačních kanálů pro občany, jsou vydávány pod záštitou radnice místních samospráv a za veřejné peníze.
Nekritickými informacemi o činnostech úřadu, fotkami starostů a radních a chybějící polemikou spíše připomínají propagační materiály politických stran než informačně hodnotné médium.
„Zneužívání obsahu místních zpravodajů pro politickou propagandu přitom narušuje místní politickou soutěž, dochází k nelegálnímu financování politických kampaní a manipulaci s veřejným míněním. To ve výsledku snižuje možnost občanů zapojit se do správy věcí veřejných,“ shrnuje problém Oldřich Kužílek, odborný poradce v projektu.
Obdobným způsobem bývají zneužívány také různé informační kampaně radnic a magistrátů, u kterých může mít záměr informovat občany ryze politický motiv, tj. získat podporu pro politické rozhodnutí bez diskuse nad alternativním řešením, zase za veřejné peníze.
Problém si uvědomili i zákonodárci, kteří minulý rok schválili novelu tiskového zákona. Ta dává všem zastupitelům právo na přiměřený prostor pro jejich názory v periodiku samosprávy, neřeší však celkovou otázku politických zásahů do obsahu periodik.
Oživení proto plánuje zopakovat unikátní průzkum a analyzovat 500 čísel periodik 100 vybraných samospráv, zjistit současný rozsah problému a ověřit funkčnost novely tiskového zákona. Monitorovat bude také informační kampaně magistrátů a radnic.
Do projektu chce rovněž zapojit aktivní veřejnost a zastupitele, kterých se problém bezprostředně týká. Občané budou moci nahlašovat případy zneužití, které budeme postupně dle preferencí vyhodnocovat a výsledky uveřejňovat.
Zastupitelé se mohou již nyní obracet na právní poradnu při potížích s vymahatelností tiskového zákona.
Občané se mohou zapojit prostřednictvím webu www.hlasnatrouba.cz, kde mohou nahrávat své podněty a kontaktovat právní poradnu.
Na webu budou postupně přibývat další funkce a informace. Uživatelé budou moci uveřejněné podněty sdílet, hodnotit a komentovat jejich dosažené výsledky. Dále budou mít k dispozici e-learningový program pro hodnocení periodik a vymáhání zákonných práv.
„Projektem chceme znovu upozornit na přetrvávající problém zneužívání obsahu místních periodik a informačních kampaní k politické propagaci, což oslabuje demokratickou správu místních samospráv. Jde nám především o aktivizování veřejnosti, podporu a šíření principů médií veřejné služby v každodenní praxi vydávání místních zpravodajů a nacházení systémových řešení a příkladů dobré praxe,“ uzavírá Martin Kameník, vedoucí projektu.
Odpovědět na příspěvek