Zlatý erb 2006: Sláva vítězům, čest poraženým
Vítězně ze soutěže Zlatý erb letos vyšly weby Děčína a Tlumačova a elektronické objednávání občanů na mostecký magistrát. Předávání cen byl věnován společenský večer konference ISSS v Hradci Králové.
Ceny osmého ročníku soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a krajů na konferenci ISSS v pondělí 3. 4. 2006 převzali:
Nejlepší webová stránka města:
Nejlepší webová stránka obce:
1. Tlumačov
2. Okříšky
3. Jiřetín pod Bukovou
Nejlepší elektronická služba:
1. Most: E-objednávky občanů na magistrát
2. České Budějovice: Online přenosy ze zasedání ZM
3. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav: Online systém odbavování klientů na oddělení dopravně správních agend
Zvláštní cena ministra vnitra udělená ministrem vnitra Františkem Bublanem za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky při soutěži Zlatý erb putovala do Jiřetína pod Bukovou.
Zvláštní cenu ministra pro místní rozvoj udělená Radko Martínkem za nejlepší turistickou prezentaci na webových stránkách při soutěži Zlatý erb získal Liberecký kraj.
Také společnost Microsoft udělila své zvláštní ceny, a to v kategorii města, kde uspěly Rokycany, v kategorii obce byly oceněny Velké Žernoseky.
Cenu veřejnosti udělenou sdružením Březen – měsíc Internetu získaly Němčovice, odborné porota svou zvláštní cenou odměnila Středočeský kraj.
Loňský vítěz Zlatého erbu, městská část Praha 12, byl oceněn v evropské soutěži o nejlepší webové stránky samospráv EuroCrest.
Soutěž Zlatý erb vyhlašuje Sdružení Zlatý erb pod záštitou Ministerstva informatiky ČR, Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva pro místní rozvoj. Krajská kola vyhlašují kraje ČR. Soutěž je pořádána ve spolupráci s portálem Města a obce online a konferencí ISSS. Soutěž je součástí iniciativ v rámci kampaně Březen – měsíc Internetu.
Cílem soutěže je podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy prostřednictvím rozvoje informačních služeb poskytovaných občanům i specifickým skupinám uživatelů s využitím internetu a ostatních elektronických médií, a přispět tak k rozvoji kvality života ve městech, obcích a krajích České republiky. Zlatý erb byl oceněn jako finalista světové soutěže Stockholm Challenge Award.
Se soutěží Zlatý erb spolupracují odborní partneři, zejména Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých SONS – projekt www.blindfriendly.cz (hodnocení bezbariérové přístupnosti) a Otevřená společnost, o.p.s. – projekt Otevřete pod vedením Oldřicha Kužílka (hodnocení plnění zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím) a společnost IIMCE pod vedením Nikoly Foreta.
Ve Zlatém erbu se soutěží v kategoriích:
a) Nejlepší webové stránky města
(včetně magistrátů, městských částí a obvodů. V hl. m. Praze webové stránky městských částí pověřených výkonem státní správy, tj. Praha 1 – 22)
b) Nejlepší webové stránky obce
(v hl. m. Praze webové stránky ostatních městských částí)
c) Nejlepší elektronická služba
Nově letos samostatně soutěžily i weby měst, obcí a regionů zaměřené na turistický ruch. Novinkou bylo zrušení diskvalifikačních kritérií a doplnění kritéria úřední deska podle nového správního řádu. V krajských kolech bylo možné zvítězit dva po sobě následující ročníky. Kraje, pokud nevyhlásily své krajské kolo, mohly do celostátního kola nominovat své zástupce. Zpřesněna byla definice kritéria pro cenu veřejnosti. Podobně jako v loňském ročníku se porotci specializují na hodnocení vybraných kritérií podle své odbornosti.
V celostátní kole se v kategorii Nejlepší webová stránka měst a Nejlepší webová stránka obcí hodnotí podle kritérií:
1. Test reakce na žádost o informaci
2. Úřední deska (letošní novinka)
3. Povinné informace (17 bodů ISVS)
4. Doporučené informace
5. Doplňkové informace
6. Ovládání webu, navigace a přehlednost stránky
7. Test rychlosti vyhledání informace (testují studenti)
8. Výtvarné zpracování s přihl. k zobrazení v různých prohlížečích
9. Bezbariérová přístupnost – podrobný test (podle Pravidel pro tvorbu přístupného webu vydaných Ministerstvem informatiky)
10. Inovativní přidaná hodnota
11. Pomocné služby
V krajských kolech se používá pět vybraných kritérií. V kategorii Nejlepší elektronická služba používají celostátní i krajské poroty kritéria:
1. Užitečnost služby
2. Nápaditost řešení
Bodové hodnocení a seznam porotců zveřejnil Zlatý erb na svých stránkách. Celkově bylo hodnoceno v krajských kolech přes 484 webových stránek měst, obcí a elektronických služeb (nárůst o 7 % oproti loňskému ročníku). Do hodnocení se zapojilo téměř 100 porotců. Výrazný nárůst zaznamenala soutěž v počtu hlasů občanů, uživatelů internetu, kterou podporují svého favorita na Cenu veřejnosti zasláním nominačního lístku z portálu Města a obce online. Bylo zasláno téměř 5 500 platných hlasů veřejnosti, což představuje nárůst o 30 %.
Odpovědět na příspěvek