Zlatý erb 2005 – úvaha k hodnocení webů
Letošní ročník je v pořadí již sedmým a stává se stále známějším, mimo jiné byl Zlatý erb oceněn jako finalista světové soutěže Stockholm Challenge Award. K myšlence se hlásí i slovenský web ZlatyErb.sk, který v podstatě přizpůsobuje soutěž slovenským podmínkám.
Cílem této soutěže je podpora rozvoje informačních služeb poskytovaných institucemi státní správy. Jde primárně o služby poskytované s využitím Internetu.
Propozice Zlatého erbu 2005 se i poněkud pateticky či minimálně diplomatickým slangem zmiňují o přispění ke kvalitě života ve městech, obcích a krajích České republiky, nejlepší webové stránky obce, nejlepší elektronická služba.
Stejně jako v letošním roce se soutěž odehrává na dvou frontách. Nejprve v krajských a poté v následném celostátním kole. Stejně jako loni se soutěží ve třech kategoriích – nejlepší webové stránky města, nejlepší webové stránky obce, nejlepší elektronická služba.
K tomuto členění si nemohu odpustit jednu poznámku.
Nebylo by vhodné zohlednit v hodnocení i fakt, kým byly stránky vytvořeny? Soutěž není nijak omezena finančními prostředky, které soutěžící k tvorbě webu vyčlenil a tak dochází zákonitě k velkým diferencím. Například obecní úřad v Horní Lhotě s pěti domy a obecní studnou pravděpodobné zabezpečí tvorbu webových stránek buď silami vlastních zaměstnanců (většinou starosta a uklizečka) nebo například o víkendu požádá studenta Frantu, co bydlí za návsí. Ze zcela jednoduchých důvodů – z rozpočtu si nemůže dovolit zadat výrobu webu firmě, která zkrátka pod jisté finanční ohodnocení nejde, byť by tyto stránky vyhotovené profesionály samozřejmě měly daleko lepší úroveň.
Díky webu zhotovenému odborníky tak mají v soutěži obrovskou výhodu movitější úřady. Rozdělení kategorie "nejlepší webové stránky obce" na "nejlepší webové stránky obce vytvořené externí formou" a nejlepší webové stránky obce vytvořené vlastními silami“ by snad přílišné rozdrobení soutěže neznamenalo.
Pozitivem by snad bylo i zapojení daleko širšího spektra soutěžících, což při inzerované "podpoře rozvoje informačních služeb" je i cílem.
Kromě hlavních cen se bude soutěžit i o další vavříny:
- Zvláštní cenu ministra vnitra udělenou ministrem vnitra Františkem Bublanem za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky při soutěži Zlatý erb
- Zvláštní cenu Asociace krajů za inovativní elektronickou službu při soutěži Zlatý erb
- Cenu veřejnosti udělenou sdružením BMI při soutěži Zlatý erb
Zvláštní cenou mohou být oceněny i kraje. Hodnocení krajských kol se liší od kola celostátního.
Hodnocení kategorií Nejlepší webové stránky měst a Nejlepší webové stránky obcí bude v krajských kolech probíhat podle několika kritérií. Důležitost těchto kritérií ovšem bude ještě dána váhovým koeficientem, který se pohybuje v rozmezí hodnot 1 (kritérium Výtvarné zpracování) až po 2 (kritérium Povinné informace).
Kategorie Nejlepší elektronické služby bude hodnocena kritérii Užitečnost služby a Nápaditost řešení, přičemž váhový koeficient je sice v obou kritériích uváděn, ale má shodně hodnotu 1. Hodnotitelé – porotci přiřazují jednotlivým kritériím body od 0 do 5, přičemž nejmenším dílem škály je 0,5 bodu.
V celostátním kole jsou kritéria pro kategorie Nejlepší webové stránky měst a Nejlepší webové stránky obcí rozšířena na počet deseti, v kategorii Nejlepší elektronické služby zůstává hodnocení shodné s krajskými koly.
Na závěr si ještě připomeňme harmonogram soutěže:
Zahájení příjmu ohlášení webových stránek a služeb soutěžícími a hlasů pro cenu veřejnosti: pondělí 3. 1. 2005
- Uzávěrka příjmu ohlášení: pondělí 31. 1. 2005 12:00
- Zahájení krajských kol: středa 2. 2. 2005
- Uzávěrka příjmu hlasů pro krajské ceny veřejnosti: středa 23. 2. 2005 12:00
- Zahájení celostátního kola: pátek 4. 3. 2005
- Uzávěrka příjmu hlasů pro celostátní cenu veřejnosti: pátek 25. 3. 2005 12:00
Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v Hradci Králové v průběhu konference ISSS 4. 4. 2005.
Odpovědět na příspěvek