Zákon o e-governmentu: Občan klientem státu?
Návrh zákona o e-governmentu představili veřejnosti v polovině února letošního roku představitelé projektu eStat.cz – efektivní stát. Návrh si klade za cíl zrovnoprávnit elektronickou formu dokumentů s listinnou, zefektivnit komunikaci mezi občanem a úřadem i vzájemnou komunikaci úřadů a v neposlední řadě zlepšit nakládání s úředními dokumenty.
Hlavně efektivně
Prosazení zákona v praxi by mělo přispět nejen k větší pružnosti při využívání a archivování dat, ale i ke zlepšení komunikace mezi občanem a státem. Krom toho by mělo přinést i úsporu veřejných prostředků.
„Zavedení elektronického úřadování by podle autorů zákona znamenalo investice ve výši 2,5 miliardy korun, které by se prý měly vrátit do dvou let od účinnosti zákona. V pětiletém horizontu autoři počítají se čtyřmiliardovými úsporami ve veřejných rozpočtech,“ uvádí ČTK.
Nosné myšlenky…
Zásadní novinkou tohoto návrhu je zavedení pojmu „autorizovaná konverze písemností“, kterým se rozumí ověřené převedení písemnosti do elektronické podoby nebo zpět. Veřejné listiny v elektronické i papírové podobě by pak byly z právního hlediska zcela rovnocenné. Ve vztahu s občany mají provádět autorizovanou konverzi písemností orgány veřejné moci, na požádání také notáři.
Další novinka s názvem „elektronická přepážka“ má sloužit pro komunikaci veřejnosti s orgány veřejné moci a mezi orgány navzájem. Přes tuto přepážku by uživatel vstoupil do své datové schránky. Datová schránka, tedy jakýsi „email od státu“, by byla tímto zákonem zřízena všem právnickým osobám a úřadům, fyzickým osobám pak na požádání. Přes datovou schránku by pak bylo možno provádět veškerá podání vůči úřadům a úřady by do nich také doručovaly příslušné výstupy.
… ale jak je implementovat?
Konceptu tohoto zákona, který byl loni předložen k připomínkování některým orgánům veřejné správy, bylo nejvíce vytýkáno, že ignoruje současný stav příslušných agend.
„Návrh vytváří zcela nový systém hromadné konverze ´úředních´ písemností, oběhu, evidence a ukládání autorizovaných konverzí těchto písemností, aniž jakkoli bere v úvahu již existující a fungující systémy klasické i elektronicky vedené spisové služby u orgánů veřejné moci,“ uvedl ve svých připomínkách pražský magistrát.
Koncept podle magistrátu mimo jiné nebere v potaz stávající úroveň technické vybavenosti úřadů, úroveň počítačové gramotnosti zaměstnanců a starší generace, finanční náročnost investic a personálního zajištění konverzních zařízení. Výtky zazněly i k zásadnímu nesouladu se stávající terminologií. Do jaké míry se tvůrcům konceptu podařilo všechny připomínky do zákona zapracovat, můžete posoudit z konečného znění návrhu zákona o e-governmentu (PDF, 1,26 MB).
Občansko-demokratická podpora
Zákon o elektronizaci některých procesních úkonů v oblasti orgánů veřejné moci, jak zní jeho plný název, může počítat s podporou předsedy ODS Mirka Topolánka. Ten v už v září minulého roku prohlásil: „Bude-li paní ministryně informatiky Dana Bérová tento návrh prosazovat už teď v této vládě, podpořím jej také.“ Na pořad jednání se však tento zákon dostane zřejmě až po volbách a podle představ svých autorů by mohl nabýt účinnosti v už lednu 2008.
Projekt eStat.cz – efektivní stát, který se zákonem přišel, ve své misi tvrdí, že neefektivní a špatné služby byrokratických struktur si zaslouží reformu. Projekt provozuje pod taktovkou Edvarda Kožušníka občanské sdružení Becario, k jehož zakladatelům patří předseda ODS Mirek Topolánek.
Kdo stojí za návrhem?
Vedoucí projektu Edvard Kožušník je již od roku 2003 koordinátorem Topolánkova týmu pro informatiku a telekomunikace a v lednu letošního roku se stal i šéfem sekretariátu předsedy senátu Přemysla Sobotky (ODS).
V Kožušníkově týmu je například i bývalý právník Ministerstva informatiky Dalibor Veřmiřovský nebo bývalý ředitel odboru atestací na tomtéž ministerstvu, Fáres Shima. Členem projektu eStat byl i loni tragicky zesnulý Michal Tošovský.
O projektu
Záběr projektu eStat je široký. Kromě zmiňovaného návrhu zákona o e-governmentu jmenuje projekt eStat také první kroky nové vlády po případném volebním vítězství ODS. V rámci zeštíhlení státní správy by bylo ministerstvo kultury spojeno s ministerstvem školství. Ministerstva dopravy, pro místní rozvoj a také ministerstvo informatiky by zanikla a jejich agendu by převzaly jiné orgány. V další fázi by zanikla i ministerstva zdravotnictví a zemědělství, vzniklo by naopak obří ministerstvo hospodářství.
Další iniciativou projektu eStat – efektivní stát je i oprášení „Antibyrokratické komise“, která krátce a bez větší odezvy úřadovala za Klausovy vlády. Byrokracií se zabývá i Tošovského návrh zákona. Vedle byrokratické zátěže definuje i tzv. „nadměrnou byrokratickou zátěž“, kterou by bylo zakázáno ukládat všem, kromě státu a orgánů veřejné moci.
Další informace: www.eStat.cz
Odpovědět na příspěvek