Vzniká portál pro spolupráci vysokých škol a průmyslových podniků
V pátek 8. června proběhla v Praze v budově Lighthouse tower prezentace Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Řeč byla o projektech, které by měly podpořit spolupráci studentů a absolventů zejména technických škol a průmyslových podniků.
Přivítání posluchačů se ujala Jana Pellarová, koordinátorka propagace projektu.
Po ní vystoupili Leoš Reichl, hlavní odborný asistent, a Aneta Hornychová, expertka projektu, aby krátce představili projekty a nastínili další předpokládaný vývoj.
V současné době běží tyto projekty:
„Podpora přenosu inovací z výzkumu a vývoje do podniků prostřednictvím studentů a absolventů vysokých škol“ Projekt je realizován na území hlavního města Prahy. Začal 1. března 2006 a skončí 30. října 2007.
„Příprava řídících pracovníků vysokých škol na spolupráci s průmyslovou praxí“ (zkráceně Fórum průmyslu a vysokých škol) Tento projekt je naopak realizován po celém území ČR s výjimkou Prahy. Začal 8. listopadu 2006 a potrvá rok, tedy do 8. listopadu 2007.
Hlavním cílem obou projektů je zprostředkovat praxi v podnicích. Tím se zajistí studentům budoucí uplatnění a podnikům budoucí odborníci.
Podle Rostislava Řepky z Institutu svazu a průmyslu (ISP) je totiž hlavní problém v tom, že podniky neví, na koho se mají obrátit, v případě, že mohou přijmout nějaké studenty na praxi.
Portál jako berlička pro spolupráci
Po krátké přestávce předstoupil před publikum s prezentací portálu www.studentske-praxe.cz Rostislav Řepka, ředitel projektové sekce ISP. Tento portál by měl usnadnit komunikaci mezi průmyslovými podniky a vysokými školami.
Portál má několik funkcí. Nejjednodušší, ale praktická je funkce zprostředkovatelská. Studenti resp. firmy jsou po vyplnění dotazníku zařazeni do databáze poptávky resp. nabídky praxe. Další funkcí je backoffice, jenž umožňuje sdílet informace mezi účastníky projektů.
Hlavní výhodou systému backoffice je, že informace o projektech, schůzkách kontaktech atd. jsou na jednom místě. To znamená, že je vše přístupné odkudkoliv, kde je připojení na internet.
Portál je tedy schopen poskytnout vysokým školám a podnikům adresář kontaktů, backoffice i vyhledat vhodné partnery. Celý projekt je ale ještě v začátcích, a tak je třeba s hodnocením vyčkat.
Diskuze na závěr
Po skončení prezentací následovala bouřlivá diskuze o důvodech ne zrovna bezproblémové spolupráce mezi podniky a školami. Zástupci průmyslu si stěžovali, že malé a střední podniky nemají čas ani peníze na to, aby akceptovali studenty .
Zástupci technických škol si zase stěžovali, že toto odvětví v dnešní době ztratilo společenskou prestiž a tím pádem u nich studuje „to, co zbude“ po přijímacím řízení na vysoké školy humanitního zaměření.
Na závěr se všichni shodli, že spolupráce je na dobré cestě, ale je stále co zlepšovat, a tak všechny zúčastněné čeká ještě hodně schůzek a kompromisů.
Odpovědět na příspěvek