Veřimovský vs. Zajíček: souboj argumentů
Na webu eStatu byl zveřejněny argumenty dvou expertů na eGovernment, kteří pro MF Plus hodnotili vládní návrh zákona o elektronických úkonech.
Oba respondenti odpovídali na stejné otázky. Vládu v tomto souboji argumentů zastupoval náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, jemuž bývá přezdíváno „malý ministr informatiky.“
Na druhé straně stál bývalý náměstek ministra informatiky a člen sdružení eStat, který právě kvůli diskutovanému zákonu rezignoval na post člena Rady vlády pro informační společnost.
Přečtěte si nyní argumenty obou pánů a udělejte si na návrh zákona vlastní názor.
Co je obsahem návrhu zákona o eGovernmentu, který schválila vláda?
Dalibor Veřimovský
Podle Dalibora Veřimovského jde o nejzásadnější legislativní změnu od doby, kdy vešel v platnost zákon o elektronickém podpisu. Zákon zrovnoprávňuje listinný a elektronický dokument a zavádí datové schránky, což je převratné. Na druhé straně však zákon obsahuje řadu chyb, které jsou podle Veřimovského způsobeny lajdáctvím a nedbalostí jeho autorů.
Zdeněk Zajíček
Zajíček vyzdvihuje především zjednodušení komunikace veřejné správy s jejími klienty, tedy občany a podnikateli. Zákon prý lidem ušetří čas, energii i nervy, což je v současné době daň za jakoukoliv komunikaci s úřady.
Opominula vláda při jeho schvalování něco?
Dalibor Veřimovský
Dalibor Veřimovský se domnívá, že není možné vinit vládu jako celek, protože za předložení návrhu zákona je zodpovědné Ministerstvo vnitra. Právě vnitro prý pochybilo tím, že neopodstatněně zkrátilo připomínkové řízení, nereagovalo na připomínky sdružení, jako jsou eStat nebo SPIS a přes opakované žádosti nekonzultovalo návrh zákona s Radou vlády pro informační společnost.
Zdeněk Zajíček
Zajíček v postupu vlády žádné pochybení nevidí a připomíná, že schválení ve vládě je jen první krok na cestě ke schválení zákona.
Ohrožuje tento nový zákon soukromí Čechů?
Dalibor Veřimovský
Představa vlády, že lidé budou důvěřovat 10ti místnému bezvýznamovému identifikátoru, který bude v podstatě veřejný a bude sloužit také jako přihlašovací jméno, je podle Veřimovského přinejmenším naivní.
Zdeněk Zajíček
Náměstek ministra vnitra se domnívá, že namísto ohrožení soukromí zajistí jeho větší ochranu, protože přestane být využíváno všudypřítomné rodné číslo. Navíc zákon zavádí pouze legislativní rámec a zabezpečení bude ještě dolaďováno.
Mají už jiné vyspělé státy podobný zákon? Liší se výrazně od českého návrhu?
Dalibor Veřimovský
Veřimovský vzpomenul finský zákon o elektronických službách a komunikaci ve veřejném sektoru a estonský zákon o eIdentitě. Český zákon vychází z Rakouského modelu. Oproti naším sousedům je prý český návrh v oblasti bezpečnosti vyloženě odfláknutý.
Zdeněk Zajíček
Zajíček souhlasí s tím, že se vnitro inspirovalo v Rakousku, oproti naším sousedům u nás ale bude třeba více legislativních změn.
Co soudíte o pozici Rady pro informační společnost?
Dalibor Veřimovský
Bývalý člen Rady soudí, že v současné podobě, kdy Rada nemá žádné pravomoc,i jde de facto pouze o debatní kroužek a dodává, že je třeba vytvořit nadresortní orgán, který by koordinoval činnost ministerstev.
Zdeněk Zajíček
Náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu a informatiku se domnívá, že Rada vlády pro informační společnost v současné době plní svou funkci.
Odpovědět na příspěvek