Veřejnou službu zavedlo v loňském roce 10 % obcí
MPSV provedlo dotazníkové šetření v obcích ČR, kde je od roku 2009 možné využívat veřejnou službu jako jednu z možností aktivizace osob v hmotné nouzi. Vyplněný dotazník zpět poslalo 26% z celkového počtu obcí, což činilo 1596 obcí.
Podle analýzy využívalo loni veřejnou službu celkem 637 obcí (10 %) z celé České republiky. Nejvíce v Jihomoravském kraji (126), Ústeckém kraji (78) a Moravskoslezském kraji (55). Naopak nejméně na Vysočině (15) a v Pardubickém kraji (17). V Praze organizovalo veřejnou službu 5 městských částí z 22. Obce vytvořily v jednotlivých měsících roku 2009 od 1 do 340 (Litvínov) pracovních míst pro lidi v hmotné nouzi. Průměrně v celé České republice vykonávalo veřejnou službu 11 400 lidí měsíčně.
Ze šetření také vyplynulo, že lidé v hmotné nouzi nemají o veřejnou službu příliš zájem nebo ji po zástupcích obcí nepožadují. Jako další důvody, proč se tento druh práce tolik nevyužívá, obce uváděly vlastní malou velikost, málo pracovníků pro zabezpečování této služby a příliš vysoké náklady.
Pokud obce veřejnou službu v roce 2009 organizovaly, zajišťovaly ji většinou samy (80 %) a využívaly k tomu své zaměstnance (80 %) na vlastní náklady. Obce si však mohou na tuto činnost najmout nezaměstnané z evidence úřadů práce v rámci veřejně prospěšných prací.
Podrobnější informace o šetření MPSV najdete na www.portal.gov.cz
Odpovědět na příspěvek