Ve veřejné správě se ve světě stále více prosazuje Open Source
Řeč je o desktopovém nasazení, o běžném použití v denní kancelářské, podnikatelské i osobní praxi. Stále častěji se prosazuje silná dvojka operační systém Linux a kancelářský balík OpenOffice.
Linux a Open source ve veřejné správě? Ve světě realita Poprvé se trend přechodu k Open Source projevil v červnu 2002, kdy německá vláda podepsala s IBM velkou veřejnou počítačovou zakázku, která uštědřila ránu softwarovému gigantu Microsoft.
IBM tehdy prohlásila, že raději německé vládě nabídne významné slevy dodávaných počítačových systémů s nainstalovaným linuxem, než aby dodávala počítače beze slev s všudypřítomnými Windows. Spolu s vládou se rozhohla přejít na Linux i města Alzey, Kaiserslautern, Landau, Koblenz, Mainz, Neustadt, Speyer, Trier a Worms.
Ve stejném roce rozběhla vláda Velké Britanie devět pilotních open source projektů ve veřejné správě. Jako operační systém byl vyžit Linux. Během loňského roku vybavila francouzská ministerstva obchodu, financí a průmyslu svých zhruba osm tisíc počítačů produkty OpenOffice.
Studie zpracovaná britskou pobočkou IBM v prosinci 2002 pod názvem Open source and Linux in Government se pokouší odpovědět na otázku Proč stoupá obliba linuxu. Jako nejčastější důvod je uváděna nízká cena, funkčnost a možnosti přizpůsobení na míru díky dostupnosti zdrojových kódů.
Studie uvádí, že 37 procent současných majitelů počítačů používá open source software (to nemusí nutně znamenat Linux) a dalších 49 procent jej zamýšlí začít používat v blízké budoucnosti.
Mezi hlavní přínosy patří klesající ceny softwaru, které uvedlo 54 procent majitelů počítačů, dále pak nižší licenční poplatky (24 procent). Necelá čtvrtina majitelů počítačů oceňuje lepší kontrolu vývoje a změn nových verzích a zdokonaleníbezpečnosti.
V současné době vyvíjejí rozhodující aktivitu pro přechod veřejné správy na open source a linux vlády Německa, Francie, Itálie, Španělska, Finska, Norska, Velké Britanie, Australie, Číny, Malajsie, Indie, Thajska, Filipín, Jižní Koreje, Brazílie a Kolumbie.
Převzato z Relsie Žurnálu č.04/2004
Odpovědět na příspěvek