SPIS: Vláda modernizuje veřejnou správu
Sdružení pro informační společnost (SPIS) představilo 13. března manifest znalostní společnosti 2006/2007. Upozorňuje v něm na výrazné zaostávání České republiky v modernizaci veřejné správy za ostatními zeměmi EU. Podle SPIS se nám ale blýská na lepší časy. Podle autorů manifestu připravila vláda legislativní kroky, které umožní zásadní pokrok v budování českého e-governmentu.
Dolů o dvě místa
Od roku 2004 si Česká republika v hodnocení kvality elektronických služeb veřejné správy pohoršila o 2 místa, nyní je až 21. z 25 hodnocených zemí EU. V manifestu SPIS se k tomu dočtete: „Většina evropských zemí postupuje směrem k lepší veřejné správě rychleji než Česká republika. Čeští občané a podnikatelé tak mají objektivní nevýhodu ve srovnání se subjekty jiných zemí EU.“
Cestou ke zlepšení jsou podle SPIS dvě zákonodárné aktivity. První z nich je novela zákona 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, která nyní vstupuje do parlamentu ČR. Tato novela počítá ze zavedením tzv. Czech POINTů (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál). Druhou aktivitou je návrh zákona o e-governmentu, který Ministerstvo informatiky ČR minulý týden zveřejnilo na svých webových stránkách a otevřelo k němu veřejnou diskusi. Zároveň jej postoupilo do meziresortního připomínkového řízení. (Viz článek na ISVS.CZ eGovernment Act: MIČR překládá návrh eStátu)
Spásný eGov Act
Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer považuje právě novelu zákona o e-governmentu za klíčovou, protože by měla přiblížit veřejnou správu občanovi a výrazně zrychlit své fungování. Langer také slibuje: „Legislativní rámec nezbytný pro rozvoj e-governmentu bude kompletní do konce letošního roku.“ Podle prezidenta SPIS Jiřího Poláka je třeba, aby veřejná správa fungovala jako jediná hluboce strukturovaná organizace, a ne jako soubor samostatných a oddělených entit, což nový zákon umožní.
„Nápravu dosavadního neutěšeného stavu e-governmentu u nás není třeba hledat primárně v institucionálním řešení, dostupných technologických projektech nebo legislativních opatřeních, ale zejména ve změně postojů. A to postojů jak občanů, tj. laické veřejnosti v roli spotřebitelů služeb veřejné správy, tak také v přístupu představitelů veřejné správy včetně politiků. Pro skutečnou modernizaci veřejné správy je zapotřebí politická vůle a kompetentnost politiků i úředníků,“ vysvětluje Polák a dodává: „Zákon o e-governmentu je v tomto smyslu jedním z nejdůležitějších kroků správným směrem.“ Iniciativu vlády podpořil jménem Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj PSP ČR i předseda Výboru Tom Zajíček.
Zdroj: www.spis.cz
Odpovědět na příspěvek