Spam už nás obtěžuje tři desetiletí
Ze spamem se už setkal asi každý, ne všichni ale vědí, jak a kde vzniknul a jak bude nevyžádaná elektronická pošta vypadat v blízké a vzdálenější budoucnosti. Pokud Vás tato problematika zajímá, čtěte dále.
První zaznamenaný spam byl rozeslán v roce 1978 uživatelům Arpanetu, předchůdci dnešního internetu.
Prvním spamerem byl Gary Thuerk, který rozeslal přibližně 400 uživatelům Arpanetu zprávu, ve kterém je informoval o novém produktu společnosti Digital Equipment Corporation, jejímž byl zaměstnancem.
Na nevyžádanou poštu sice její adresáti reagovali vesměs negativně, nicméně reklama fungovala a tak bylo jen otázkou času a rozvoje technologie, než se objeví další ziskuchtiví podnikavci.
Z počátku spamy obtěžovaly především tehdejší diskusní skupiny například uživatele USENETu. S rozvojem e-mailu se však zájem přesunul právě na tuto formu elektronické komunikace a drží se jí stále.
Epidemie 90. let
Za první opravdu hromadné rozesílání nevyžádané pošty, tak jak ho známe dnes, označuje literatura spam rozesílaný právní kanceláří Canter&Siegelová, která v roce 1994 masově rozesílala inzerát na své služby (zprostředkování Zelených karet pro USA).
(Ni)kdy to (ne)skončí
Jak připomíná Jiří Peterka ve svém článku zakladatel Microsoftu Bill Gates se v roce 2004 nechal slyšet, že problém spamu bude vyřešen do dvou let. Jak se může každý z nás každé ráno přesvědčit proroctví Billa Gatese se nenaplnilo.
Něco se ale částečně povedlo. Povedlo se zvýšit úroveň filtrů, které mají nevyžádanou poštu najít a odstranit. Pokud jsou antispamové filtry využívány správně, skutečně velké procento obtěžujících mailů identifikují. Problém je v tom, že objem rozeslaných mailů neustále narůstá.
Na závěr se ještě sluší, objasnit, jak vlastně pojem spam vznikl. Původně bylo anglické slovo spam překládáno jako lančmít. Co má lančmít společného s nevyžádanou poštou? Podle jedné z interpretací jsou autory tohoto spojení britští komici ze skupiny Monty Python. Jeden z jejich populární skečů se odehrává v hospůdce, kde jsou k překvapení nově příchozích hostů na jídelním lístku pouze jídla obsahující lančmít (spam). Zahlcení pošty spamem prý připomínalo atmosféru z oné scénky. Odtud tedy pochází označení spam.
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek