O projektu Informace pro všechny
O webovém projektu Informace pro všechny.cz toho bylo v posledních dnech řečeno již mnoho. Jak to vlastně funguje? Rozhodli jsme se souhrnně popsat nejdůležitější body tohoto projektu.
Hlavním přínosem tohoto projektu je fakt, že stránky velmi zjednodušují komunikaci s úřady, zejména s ohledem na zákon 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.
Dle vyjádření Martina Charváta, zakladatele tohoto projektu u nás, byly hlavním důvodem, proč lidé nedostávali odpovědi na své dotazy od úřadů, formální chyby, které udělali v žádostech. Tento problém řeší formulář, který při zadávání dotazu na nově spuštěných stránkách musí každý vyplnit. Obsahuje totiž všechny potřebné legislativní náležitosti a tudíž největší problém již nebude překážkou k získání odpovědi.
Každý, kdo tímto způsobem zadá dotaz, dostane následně emailem vyrozumění o došlé odpovědi. Ta se zároveň objeví i na serveru Informaceprovsechny.cz, kde si ji může přečíst kdokoli další, čímž je zamezeno opakujícím se dotazům. Toto rovněž šetří práci úřadům, které nebudou muset opakovaně odpovídat na stejný dotaz různým osobám. Odpovědi jsou řazeny podle institucí, na kterou byly vzneseny a podle času.
Tvůrci nového projektu mysleli také na ochranu osobních údajů. Ty samozřejmě při zadávání dotazu k dispozici být musí, při zveřejnění odpovědi se však na webových stránkách neobjeví a to ani v případě, že je úředníci v dokumentu nechají. Pomáhá přitom speciální software, který jakékoli osobní údaje z textu jednoduše odstraní.
Projekt byl připravován téměř 1,5 roku a následně 4 měsíce testován, aby bylo možné odhalit případné chyby a nedostatky. V tuto chvíli bylo zadáno již 222 dotazů.
Tvůrci projektu zaznamenali především ze strany úředníků velmi pozitivní ohlasy. Sami prý uznávají a pochvalují si, že jim tento projekt ušetří poměrně dost času.
Zakladatel projektu Martin Charvát byl hostem ČT24 – zde se můžete podívat na Rozhovor s Martinem Charvátem.
Zdroj: www.ceskatelevize.cz
Odpovědět na příspěvek