Přečtěte si závěry z nedávné konference SPIS
16. ledna se v Praze konala konference Sdružení pro informační společnost (SPIS) nazvaná „Pracovní síla pro budoucnost.“ Dnes Vám nabízíme závěry, na kterých se účastníci konference usnesli.
Cílem konference bylo odpovědět na otázku, jak konkrétně podporovat českou konkurenceschopnost v oblasti lidských zdrojů.
Co je třeba udělat je shrnuto v následujících bodech:
- Co je reálné chtít po státu v oblasti vzdělávání? Stát má řídit školství (v současné době to nevypadá, že by školství řídil). Az se stát rozhodne, že chce řídit školství pořádně, musí se výsledky dát měřit v časově relativní řadě.
- Vysoké školství je možné privatizovat, ale ne tak, aby sloužilo pouze partikulárním zájmům případných investorů.
- Proč VŠ nedělají to, co potřebuje business? Chybí motivátor. Management VŠ se zlepšuje, ale příliš pomalu.
- Chybí peníze učitelům, finanční prostředky na privatizaci, chybí venture capital pro malé inovativní firmy.
- Šíře profilu absolventa je v profesní oblasti nepřímo úměrná jeho inovativním schopnostem, pro současnou praxi je nutná schopnost informace přijímat (znalost angličtiny a dalšího cizího jazyka) a vysílat (soft skills), dalším akcelerátorem je pak znalost matematiky.
- Česká republika je aktraktivním místem pro vzdělané lidi z celého světa, a to nám pomůže díky migraci vyřešit řadu problémů s počty a kvalitou absolventů. Je však potřeba odstranit administrativní překážky, které brání těmto vzdělaným lidem pracovat v ČR, tedy mít zde svůj daňový domicil.
- Další kolo průzkumu k lidským zdrojům v sektoru ICT by se mělo zaměřit na migraci, offshoringová centra a na strategický vývoj pracovní síly pro znalostní společnost 21. století.
Zdroj: www.SPIS.cz
Odpovědět na příspěvek