Poskytovatelé bezdrátových sítí provozují web kritizující projekt Bezdrátová Praha
Je projekt Bezdrátová Praha zlepšením služeb občanům, nebo jde o nebezpečný zásah do telekomunikačního trhu a poškození poskytovatelů WIFI sítí?
Sporný projekt Bezdrátová Praha se i přes protesty poskytovatelů komerčního bezdrátového připojení rozběhl.
Budování WI-FI sítě nezabránila ani Evropská komise, která ovšem přinutila magistrát upustit od druhé, velmi sporné, fáze projektu.
O Projektu
Bezdrátovým internetem má být pokryta asi jedna třetina území Prahy. Pokrytí bude zajištěno prostřednictvím vysokorychlostního připojení. Připojení bude, převážně optickými vlákny, vedeno do 171 distribučních míst, odkud bude dále šířeno do koncových a přípojných bodů. Pro rozvoj výše zmíněných služeb byla zvolena technologie WIFI Mesh.
Projekt je rozdělen na dvě fáze. První fáze, která se již rozběhla, počítá se zavedením:
- veřejného přístupu k nekomerčním elektronickým službám veřejné správy (Bezplatný přístup ke kompletním datům veřejné správy a samosprávy prostřednictvím strukturovaného rozcestníku. Jedná se o cca 60 portálů úřadů, 5000 prezentací krajů a obcí, 500 dalších informačních zdrojů).
- přístupu k informačním systémům a internetu pro interní potřeby města (pro orgány a zaměstnance Hl. m. Prahy)
- dalších interních služeb hl. m. Prahy (kamerové systémy, informační kiosky, on-line jízdní řády, on-line mapy atd.)
- vysokorychlostního přístupu k internetu pro vybrané subjekty hl. m. Prahy i jejich městské části
Druhá fáze projektu, jejíž zahájení je podmíněno souhlasem Evropské komise a zájmem operátorů, počítá s otevřením bezdrátové sítě pro komerční (zpoplatněné) služby privátních subjektů, vč. plného veřejného přístupu k internetu. Právě druhá fáze projektu je trnem v oku komerčních poskytovatelů připojení.
Časový harmonogram
Síť je budována od ledna 2007. Po naplánování celého projektu bylo postaveno prvních 30 distribučních míst. V září letošního roku bude zprovzněn přístupový portál a v listopadu se počítá s instalací dalších distribučních a koncových bodů. Přechod do ostrého provozu je naplánován na čerevn 2008.
Argumenty odpůrců projektu
Portál bezdratova-praha.cz vytvořili odpůrci stejnojmenného projektu tedy sdružení Internet pro všechny a následující poskytovatelé bezdrátového připojení:
- 22Way
- ADC Systems
- Blanická25.net
- CZSpeed.net
- Drinonet
- eHAMnet
- Hanspaul-city.net
- HMNet
- Jablonka
- JM-NET
- Ládví.net
- MYWEB
- NETWAY.cz
- NORANET-CZ, a.s.
- Pe3ny Net
- Severní město
- SiMNET
- Spojovací.net
- Suchdol.net
- Újezd.net
- Vaše síť
- WIA WiFi
Portál kritizuje fakt, že projekt je umístěn v oblasti s prakticky 100% pokrytím, navíc parita kupní síly je oproti zbytku republiky dvojnásobná. Poskytovatelé také namítají, že pásmo, ve kterém bude Bezdrátová Praha provozována (2,4 a 5 GHz ), je již využíváno, tím pádem dojde k rušení signálu a k poškození poskytovatelů využívajících tyto frekvence.
Podle subjektů podílejících se na stránkách bezdratova-praha.cz je navíc projekt „ušit“ na míru jedinému dodavateli a tím pádem předražený. Navíc má prý tento dodavatel z budováním sítí WIFI nulovou zkušenost. Jméno dodavatele však nenajdeme ani na oficiálních stránkách portálu, ani na webu jeho kritiků.
Největší odpor ze strany poskytovatelů připojení, ale vyvolala plánována fáze 2, tedy otevření vybudované sítě ke komerčním účelům, což by zvýhodnilo operátory, kteří by přišli k hotovému, a tak by poskytovali připojení de facto za státní peníze.
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek