OSS ve veřejné správě má zelenou, licence je na světě
Ministerstvo informatiky ve spolupráci se Společností pro výzkum a podporu Open Source (OSS Alliance) zapojilo odborníky na právo informačních technologií do tvorby licence pro OSS. Výsledkem je první verze vzorové Open Source Licence, která by měla umožnit využití svobodného software ve veřejné správě a neziskovém sektoru.
„Jedním ze základních článků pro jakoukoli implementaci OSS ve veřejné správě ČR je právě odpovídající OSS licence – tu jsme dosud neměli,“ uvedl na náš dotaz Jan Ladin z MIČR, který je za tuto oblast na ministerstvu zodpovědný. „Několik představitelů veřejné správy (Moravskoslezský kraj, tajemníci a informatici měst a obcí) nesouhlasilo s podpisem OSS produktů pod GNU General Public Licence,“ doplnil Ladin podrobnosti vzniku licence. Podle jeho slov ji proto ministerstvo objednalo na základě kapitoly otevřeného formátu výměny dat.
Licence a metodika na webu
Vzorovou Open Source Licenci pro Veřejnou Správu a Neziskový Sektor v.1.0., jak zní její plný název, doplňuje metodická „příručka“, která vysvětluje právní aspekty ochrany autorských práv ve vztahu k OSS, význam a obsah vzorové licenční smlouvy. Mimo jiné v metodice naleznete i velmi užitečné vysvětlení důležitých pojmů. Oba dokumenty jsou v současné době ke stažení ve formátu PDF na stránce http://www.munet.cz/ismo/2006/oss/.
Metodiku ještě nyní čeká proces připomínkování. Do něj se zapojí hlavně Svaz měst a obcí ČR prostřednictvím své odborné Komise pro informační systémy měst a obcí (KISMO). To ostatně potvrdil i Mgr. Jakub Pôbiš ze Svazu měst a obcí ČR. „Materiál jsem rozšířil mezi městské informatiky a také členy KISMO,“ uvedl Pôbiš a doplnil, že momentálně metodika ještě není oficiální – čeká se na připomínky KISMO. „Teprve až bude, budeme se snažit šířit metodiku dále,“ řekl Pôbiš.
„Materiály budou nejspíš pod drobnohledem i ve Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů a také v odborné skupině pro veřejnou správu OSS Alliance,“ uvedl Ladin a dodal: „Zásadní připomínky rádi vypořádáme.“
Ladin: Budeme rádi, když to někdo využije
Jan Ladin už rovněž ví, kdy MIČR poprvé využije licenci v praxi: „S největší pravděpodobností to bude u nově tvořené komunikační koncepce na resortní i meziresortní úrovni, pokud však tato koncepce vyvolá vznik nového informačního systému,“ uvedl. Podle svých slov bude rád, když licence najde uplatnění v dalších orgánech veřejné správy.
Náplní práce Jan Ladina a Josefa Hrušky z oddělení průřezových projektů EU a bezpečnosti ISVS Ministerstva informatiky je mimo jiné i rozšíření povědomí o OSS a podpora jeho využívání ve veřejné správě. Své úsilí mimo jiné prezentovali na konferenci Open Government 2006, kterou připravili ve spolupráci s OSS Alliancí.
Autoři
Pod vzorovou licencí jsou podepsáni čtyři autoři v tomto pořadí (Matejka a Štědroň společně vytvořili metodiku):
JUDr. Bohumír Štědroň, LL.M. se specializuje na právo informačních technologií a obchodní právo. Je místopředsedou OSS Alliance pro právo a na jejích stránkách publikoval článek vysvětlující terminologii v oblasti svobodného software. Také jeho letošní rozhovor pro LINUXBIZWORLD je věnován problematice OSS a práva (otázky kladl Filip Molčan, šéfredaktor zmíněného serveru). Absolvoval Právnickou fakultu UK, studoval také právo informačních a telekomunikačních technologií na Univerzitě v Bonnu (Německo). Dálkově vystudoval právo i v Cambridge a v Curychu.
JUDr. Ján Matejka je vědeckým pracovníkem Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, věnuje se hlavně právu IS/IT. Působí také jako pedagog na ZČU v Plzni. Dříve pracoval na ÚOOÚ, kde se podílel na tvorbě legislativy k e-podpisu. Pravidelně publikuje v odborných časopisech i na Internetu, je spoluzakladatelem serveru www.ITpravo.cz. Vystudoval Právnickou fakultu Západočeské Univerzity v Plzni. Právo studoval i v Manchesteru a v Granadě
Filip Molčan studoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Stal se členem českého vývojového týmu OpenOffice.org, v roce 2004 se stal členem Odborné skupiny MIČR IDABC. Je zakladatelem a předsedou organizace OSS Alliance. Nově je také šéfredaktorem portálu LINUXBIZWORLD.cz. Molčan se věnuje hlavně problematice Open Source řešení ve veřejné správě a školství. Napsal desítky článků o OSS/FS či o systémech Linux, MacOS, IBM OS/2. Založil společnost blue.point Solutions, která se zabývá poskytováním Open Source řešení. Víc o něm se dozvíte na jeho osobní stránce.
Ing. Jan Ladin vystudoval systémové inženýrství na ČVUT v Praze, zkušenosti v IT sbíral v soukromém sektoru jako konzultant a analytik. Nyní pracuje v oddělení průřezových projektů EU a bezpečnosti ISVS Ministerstva informatiky ČR a věnuje se především možnostem využívání Open Source ve veřejné správě.
Odpovědět na příspěvek