Nová míza e-learningu (2. díl)
V prvním díle miniseriálu o e-learningu jsme se věnovali jeho výhodám a nevýhodám.
V tomto díle se zaměříme na kombinaci e-learningu s prezenční výukou a mobilní e-learning.
Kombinace e-learningu s prezenční výukou
Existuje celá řada činností, které e-learningem nahradit nelze nebo je jejich nahrazení velmi obtížně. Zde se ovšem nabízí možnost kombinace e-learningu a prezenční formy studia. Můžeme se setkat s několika modely, které umožňují kombinovat prezenční a e-learningovou formu vzdělávání. Každý z nich má svá specifika a hodí se pro jiné typy kurzů.
Model 1: prezenční – e-learning
Tento model umožňuje upevnit, zafixovat a rozšířit znalosti získané na prezenčním kurzu prostřednictvím samostudia vhodných materiálů v elektronické podobě. Intenzita samostudia závisí na motivaci a aktuální potřebě jednotlivého studenta. Nabývání znalostí lze průběžně ověřovat pomocí elektronických testů.
Model 2: e-learning–prezenční–e-learning
Tento model je rozšířením předchozího modelu. Prezenčnímu školení předchází studium elektronického kurzu. V rámci této přípravy na prezenční kurz mohou být studovány jak obecné informace k dané problematice, tak samotná prezentace nebo materiály prezenčního kurzu.
Model 3: prezenční – e-learning – prezenční
Tento model je vhodný zejména pro školení softskills U těchto typů školení je kladen veliký důraz na praktickou zkušenost a okamžitou interakci s lektorem, popřípadě dalšími studenty.
Model 4: e-learning – prezenční
Tento model klade prakticky nulové požadavky na připravenost studenta. Předpokládá, že student nemá v dané oblasti žádné zkušenosti a znalosti. Model 4 by bylo možné s úspěchem uplatnit například na univerzitách, kde by pomohl zorientovat se studentům s nedostatečnou znalostí problematiky.
Zdroj: Petr Šiko, ředitel společnosti Unicorn Education, s. r. o.
E-learning má mnoho znaků společných s prezenční výukou, zejména co se týče vlivů na studující. Stejně jako prezenční výuka dokáže e-learning:
- probudit zvědavost u studujících
- motivovat studující k samostudiu
- zabezpečit náročné studijní podmínky
- podporovat samostatnost i spolupráci ve skupině či virtuálním týmu
Nabízené druhy kurzů e-learningu
Nabídka kurzů je na českém trhu poměrně široká a nové oblasti výuky neustále přibývají. Již nejde pouze o vzdělávání v oboru informačních technologií. Současný trend je nakloněn i dříve opomíjeným oblastem Současný trh by šel rozčlenit do následujících kategorií:
- Základní počítačové kurzy: základy práce s PC, MS Office, EDCL,…
- Počítačové kurzy pro IT profesionály: certifikace, speciální školení v oblastech Microsoft, Oracle, WebSphere…
- Jazykové kurzy: kurzy výuky cizích jazyků různých úrovní znalostí
- Business a Management: kurzy pro manažery (např. vedení týmu, obchodní dovednosti, firemní kultura,…)
- Zaměstnanecké kurzy: speciální kurzy pro zvýšení efektivnosti, produktivity práce, zvýšení výkonu v konkrétních firmách
- Rozvoj osobnosti: mezilidské vztahy, time management, řešení stresových situací,…
- Kurzy ze zákona: školení BOZP, ochrany životního prostředí, zákony a vyhlášky,…
- Oborově zaměřené kurzy: účetnictví IAS/IFRS, zavádění ISO,…
- Kurzy pro volný čas: kurzy digitální fotografie,…
Nabídka je již poměrně obsáhlá a neustále se rozšiřuje. Dnešní zákazník se již nespokojí s jednoduchými „klikacími“ aplikacemi, které sloužily k prostému memorování. Trh si žádá vzdělávací systémy s bohatou funkčností, komplexností, zpětnou vazbou a hlavně šité na míru zákazníka.
M-learning
Prozatím se e-learning spojuje zejména s osobními počítači. Díky rozvoji nových kategorií výkonných komunikačních prostředků, jako jsou osobní počítače (notebook, Tablet PC), kapesní organizéry (PDA), ale také nová generace mobilních telefonů (Smartphone, komunikátory), které umožňují připojení k internetu, se začíná hovořit i o m-learningu (mobilním vzdělávání).
Úrovně využití mobilních zařízení
Level 1 – Productivity – studenti využívají základní aplikace v mobilním zařízení, studenti jsou izolováni, asynchronní komunikace
- Level 2 – Flexible physical access – studenti využívají okamžitý přístup k lokální databázi
- Level 3 – Capturing and integrating data – mobilní knihovny, síťové databáze
- Level 4 – Communication and Collaboration – synchronní komunikace a sdílení dat, vytváření spolupracujících skupin
M-Learning nebo elektronické vzdělávání, které využívá možností mobilních technologií přímo v terénu, umožňuje vzdělávání i tam, kde klasický e-Learning není možný.
Závěr
Zkušenosti firem zabývajících se e-learningem i jejich zákazníků potvrzují perspektivnost a nesporné výhody, mezi které patří zejména snížení celkové náročnosti a nákladů na realizaci vzdělávání a velká flexibilita v přizpůsobování obsahu studijních programů požadavkům účastníků. Současně s rozšiřující se nabídkou kurzů, jejich zdokonalováním a specializací se zdá být forma vzdělávání e-learningem jako efektivní a do budoucna perspektivní.
Díly seriálu:
Nová míza e-learningu (1. díl)
Nová míza e-learningu (2. díl)
Zdroje dalších informací:
http://e-learning.advice.cz
http://everest.natur.cuni.cz/konference/2007/prispevek/rosman.pdf
http://www.m-learning.org
http://www.elearningpapers.eu
http://www1.osu.cz/~fojtik/doc/icte2005.pdf
Odpovědět na příspěvek