Návrh služebního zákona nepřispěje ke stabilizaci veřejné správy
Rekonstrukce státu na svých webových stránkách uvedla řadu souhrnných argumentů a informací, kterými vyjadřuje názor, že návrh nového služebního zákona v současné podobě nezajistí stabilnější a otevřenější veřejnou správu.
Pokud bude zákon přijat tak, jak je nyní navržen, bude podle nich vyžadovat velmi rychle řadu novelizací. Velký problém vidí zejména v otázce odměňování. Tam se již teď počítá s novelou do dvou let od nabytí účinnosti zákona. Bude ale pak politická vůle tohle řešit? To nikdo neví.
Pár odpovědí na nejčastější dotazy:
- Pokud úředník požaduje pokyn nadřízeného za nezákonný či neoprávněný, musí jej požadovat písemně a spolu se svým odmítnutím jej založit do osobní složky.
- Na všechna nadřízená místa v rámci úřadu se bude vypisovat pouze uzavřené výběrové řízení. Veřejnost bude smět vstupovat až do třetího kola na pozice vedoucích oddělení, pokud tento nebude vybrán z řad zaměstnanců úřadu. Volně otevřené budou pouze „nižší“ pozice na úřadech.
- Odvolání úředníka bude možné pouze na základě pravidelného a formálního služebního hodnocení nebo kárného řízení.
- Zákonem bude zřízeno Generální ředitelství, které bude koordinovat zákonné postupy a připravovat služební příkazy.
- Nová pravidla odměňování mají být ustanovena do dvou let od účinnosti nového zákona.
Na koho se zákon bude vztahovat?
Jedná se o instituce státní správy, především ministerstva, jim podřízené úřady a další správní úřady. Netýká se soudů, NKÚ, ČNB ani krajů. Nedopadá ani na některé příspěvkové organizace, přestože vykonávají státní správu a vydávají správní rozhodnutí.
Vzhledem k vymezení institucionální působnosti zákona, která se odvíjí od formy organizace spíše než vykonávané agendy, hrozí účelové změny formy některých organizací tak, aby nespadaly do působnosti služebního zákona.
Nutno asi podotknout, že není úplně v pořádku rychle přijmout „nějaký“ nový zákon a navíc ještě vědět, že se bude muset rychle novelizovat. Zákony by měly být připravovány a vydávány, aby byly pokud možno naprosto v pořádku a aby opravdu pomohli celé České republice.
Pokud díky němu problémy spíše vyvstávají, než aby byly ještě před účinností vyřešeny, v pořádku to není.
Odpovědět na příspěvek