Národní program počítačové gramotnosti – tisková zpráva
Zhodnocení dosažených výsledků a nástin další perspektivy programu byly obsahem tiskové konference pořádané 2. 6. 2005 v kavárně Louvre v Praze 1.
V úvodu tiskové konference vystoupil Vladimír Mlynář, za jehož působení na místě ministra informatiky byl Národní program počítačové gramotnosti koncipován a byla zahájena jeho faktická realizace. Vladimír Mlynář konstatoval, že se daří oslovit předpokládanou cílovou skupinu a program přináší efekty, které si od něj jeho tvůrci slibovali. "Je dobře, že se nám podařilo udržet cenu kurzů právě na symbolické stokoruně," zaznělo z úst Vladimíra Mlynáře hned v úvodu jeho vystoupení. Právě nízká cena kursů láká ke vstupu do světa počítačů i ty, kteří nepociťují aktuální potřebu investovat do školení, případně jim to jejich finanční situace ani nedovoluje.
Vladimír Mlynář vyzdvihl přínosy a opodstatnění zmíněného projektu a dále pokračoval: "Účastníci kursů ztrácejí obavy a ostych před používám počítačů a získávají motivaci svoje nové dovednosti rozvíjet." Pomocí kursů se daří pozitivně měnit mnohdy deformovaný sebeobraz zejména seniorů a lidí ve středním věku, kteří tvoří významnou část účastníků školení, posilovat jejich sebevědomí, zvyšovat možnosti jejich uplatnění na trhu práce, a v konečném důsledku tak účinně oslabovat nežádoucí sociální selekci založenou na rozdílných možnostech přístupu k prostředkům IT. "Rád bych poděkoval koordinátorům, za jejich práci, ale i těm, kteří kursy prošli," řekl na závěr Vladimír Mlynář.
Náměstkyně ministryně informatiky Ing. Jana Vohralíková hovořila o perspektivách NPPG. "V tomto roce se nám podařilo projekt NPPG rozšířit o další dva kursy. Jedním z nich je kurs NPPG – handicap, podporující zejména rozvoj počítačové gramotnosti lidí s tělesným nebo smyslovým znevýhodněním. Druhým novým kurzem je NPPG – Portál veřejné správy, se zaměřením na možnosti efektivního využívání služeb Portálu veřejné správy," uvedla Jana Vohralíková. Dále doplnila, že "smyslem projektu je jednak poskytnout absolventům NPPG možnost prakticky uplatnit získané dovednosti, a tím posílit jejich víru ve smysluplnost své nově nabyté kompetence a zároveň seznámit širokou veřejnost se všemi možnostmi, funkcemi a službami, které Portál veřejné správy nabízí."
O současném stavu informační gramotnosti v ČR v souvislosti s cíli a perspektivami NPPG hovořil Ing. Ondřej Felix, CSc., prezident Sdružení pro informační společnost. V jeho vystoupení zazněl příklad ze zahraničí, který je dokladem toho, že každá prosperující země, chce-li omezit efekt "digital devide" musí podporovat podobné projekty. Jde o italský model založený na skutečnosti, že v 16 letech obdrží každý Ital od vlády dopis přibližně tohoto obsahu: Dosáhl si věku, kdy začínáš vážně uvažovat o svojí budoucí studijní a pracovní kariéře. K tomu, abys mohl efektivně studovat, budeš potřebovat ovládat a využívat informační technologie. Poukázkou na 175 euro, která je přiložena, můžeš uhradit část nákladů na nákup počítače nebo připojení k internetu. "Byl bych rád, kdyby vláda zavedla program přímé dotace i u nás", doplnil Ondřej Felix.
Už dnes se setkáváme s tím, že rozdíl mezi těmi, kdo mají přístup k informační technologiím, a tím k informacím samotným, a těmi, kdo tento přístup nemají, vytváří výraznou disproporci ve využívání ekonomických, zaměstnaneckých a sociálních příležitostí. "Samotné výdaje za NPPG jsou na úrovni zaokrouhlovací chyby státního rozpočtu, a přitom jeho dopad na veřejnost má obrovský význam," zdůraznil Ondřej Felix, který se zapojil i do diskuse nad učebními materiály, jimž bylo v minulosti vytýkáno jejich jednodušší pojetí. "Dokáže-li někdo napsat příručku, která jednoduchým způsobem vysvětlí šedesátiletému člověku, který se snaží naučit komunikovat s počítačem, rozdíl mezi Linuxem a Windows, ať to udělá."
Jana Vohralíková současně potvrdila, že Ministerstvo informatiky je připraveno formou grantu podpořit každého, kdo napíše příručku, která vyhoví všem připomínkám a současně bude srozumitelná pro počítačové začátečníky.
Prezentační část tiskové konference uzavřel Petr Novák, ředitel společnosti Computer Help, která je největším koordinátorem NPPG pro tento rok. Zhodnotil dosavadní průběh NPPG z pohledu přímého realizátora projektu a uvedl údaje o dosavadním počtu účastníků v letošním roce proškolených ve střediscích společnosti Computer Help. "Více než 18 tisíc lidí je v současné chvíli zaregistrováno do projektu v našich střediscích po celé České republice, jejichž počet k dnešnímu dni činí 118," konstatoval Petr Novák. "Vzhledem k tomu, že Computer Help je dominantním, nikoli však jediným koordinátorem projektu, jsou celonárodní údaje mapující dopad NPPG ještě o něco vyšší," dodal. "Do konce letošního roku plánujeme proškolit minimálně 35 000 lidí, uvedl Petr Novák, "pokrytí jednotlivých krajů je v současné chvíli dostačující, nikoliv však konečné." Konkrétní čísla a statistiky za nás a naše partnery jsou zveřejněné na stránkách projektu nppg.computerhelp.cz. Svůj příspěvek na tiskové konferenci zakončil slovy: "Pokládáme NPPG za důležitý a užitečný projekt a jsme rádi, že se nám daří naši představu o jeho průběhu naplňovat. Věříme, že podobně úspěšní budeme i v příštím roce, a především, že úspěšní budou účastníci našich kursů, kteří překročili důležitou psychologickou hranici a odhodlali se vstoupit do světa počítačů, internetu a elektronické komunikace."
Zdroj: Ministerstvo informatiky
Odpovědět na příspěvek