29. Úno. 2012
Dne 20. února 2012 uspořádalo Ministerstvo vnitra Národní informační den programů EU pro oblast informační společnosti. Cílem tohoto semináře bylo podat posluchačům informace o možnostech financování ICT projektů z programů Evropské unie a zároveň informovat o evropských strategiích a jejich prioritách v této oblasti.
Národní informační den uspořádal odbor Hlavního architekta eGovernment v rámci projektu “Efektivní tvorba a implementace vládních strategií v oblasti eGovernment“, financovaného z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.
Za resort Ministerstva vnitra přednášel Jiří Průša a Denis Gibadulin, další prezentace přednesli Marco Marsella a Margarida Abecasis z Evropské komise, Irina Zálišová z agentury EPMA a Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC.
V průběhu přednášek byly posluchačům postupně představeny následující programy:
CIP ICT-PSP (Program pro podporu politik v oblast ICT zařazený v rámci Rámcového programu pro konkurenceschopnost a inovace), přičemž zvláštní pozornost byla věnována digitalizaci obsahu, zejména ve spojení s Evropskou digitální knihovnou EUROPEANA, dále
Safer Internet (Bezpečnější Internet) a
ISA (Řešení interoperability pro evropské orgány veřejné správy). Irina Zálišová z agentury EPMA zprostředkovala potenciálním zájemcům pohled na projekty z pozice hodnotitele, Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC pak prezentoval zkušenosti při zapojení do dvou projektů (GEN6 a STORK 2.0) v rámci loňské výzvy.
V rámci prezentace k programu ISA vystoupila Margarida Abecasis, která se vedle prezentace vlastního programu zaměřila na nutnost zajištění interoperability a jejího zahrnutí do strategií v oblasti eGovernmentu, na výsledcích ISA projektů informačního systému pro vnitřní trh (IMI) a softwarového nástroje pro podporu evropské občanské iniciativy (ECI – OCS) demonstrovala přímý přínos projektů rovněž pro občany a podniky.
Zájemci o předložení projektu se mohli v rámci informačního dne setkat se zástupci MV působícími jako národní kontaktní body pro výše uvedené programy a prodiskutovat návrhy svých případných projektů, popřípadě i se zástupci Evropské komise.
Prezentace z informačního dne:
- Program Safer Internet(formát pdf, 207 KB)
- Program ISA – příspěvek v Aj – část a (formát pdf, 940 KB), část b(formát pdf, 1132 KB)
- Úvod do CIP ICT-PSP(formát pdf, 263 KB)
- Představení pracovního programu pro rok 2012(formát pdf, 384 KB)
- Theme 2: Digital Content, open data and creativity– příspěvek v Aj (formát pdf, 318 KB)
- Projekty z pohledu hodnotitele(formát pdf, 1190 KB)
- Zkušenosti úspěšného žadatele(firnát pdf, 623 KB)
- Od myšlenky k podání projektu (formát pdf, 339 KB)
Programy EU představují jeden z finančních nástrojů Evropské unie. Na rozdíl od mediálně známějších strukturálních fondů jsou tyto programy EU ve většině případů administrovány přímo příslušným útvarem Evropské komise v Bruselu nebo Lucemburku a finanční prostředky jsou alokovány dle jednotlivých programů, nikoliv jednotlivých států. Cílem programů EU je podpora a prohloubení spolupráce mezi členskými zeměmi v různých specifických oblastech přímo souvisejících s politikami Společenství. Obecným pravidlem pro získání podpory je vytvoření partnerství mezi subjekty z různých států (konsorcium) a evropská přidaná hodnota, kterou projekty deklarují nadnárodní význam.
Zdroj: www.mvcr.cz
v kategoriích: Dotace, granty a fondy, Reportáže
Odpovědět na příspěvek