Lze snížit náklady na IT projekty?
Nemalé výdaje na zlepšování, údržbu či nový rozvoj IT systémů jsou v dnešní době součástí rozpočtů asi všech organizací. A pravděpodobně není potřeba vysvětlovat, proč. Není ale možné tyto výdaje snížit?
K malé úvaze mne inspiroval článek zveřejněný na serveru Aktuálně.cz – Za Béma šly do informatiky milióny. Teď se musí šetřit
Je obecně známo, že IT projekty jsou většinou poměrně náročné a proto nejsou zrovna levnou záležitostí. Především, jedná-li se o složité a rozsáhlé studie nebo zcela nově vyvíjené systémy, které jsou tvořeny na míru.
Pokud jde ale o běžně užívané systémy a softwarové aplikace, které má v portfoliu služeb více dodavatelů na trhu (například tvorba a rozvoj webových stránek, evidence smluv, příprava dokumentů pro radu a zastupitelstvo,…), pak dle mého názoru rozhodně není nutné utrácet nějaké přehnané částky. V dnešní době již existují dodavatelé, kteří nabízejí takové aplikace za velmi rozumné ceny.
Věcí, která by mne osobně zajímala, je využitelnost takové aplikace. Pokud potřebuji např. nějaký program, který mi usnadní práci s dokumenty pro radu a zastupitelstvo, nenajdu náhodou dodavatele, který mi k tomu přidá další aplikace v rámci jednoho systému? Jasně, třeba úkolovník a kalendář mám v Outlooku, ale pokud zrovna tyto dvě věci má v rámci svého systému řešeny, určitě mi pomůže, že nemusím vydávat další finance na propojení nové aplikace s Outlookem. Největší část ceny přece vždy tvoří jádro systému. Pokud tedy mám tu možnost, proč nevyužít všechny aplikace takového systému a nesnížit tím náklady na provoz ostatních systémů od různých dodavatelů?
Pak je také otázka, co se systémy, které chci a nebo prostě musím zachovat a potřebuji, aby s novými aplikacemi komunikovaly? Tuto záležitost je vždy nejlepší řešit zakázkově, na základě vypracované studie a podle přesně stanoveného harmonogramu. Je zřejmé, že jde sice o poněkud vyšší investici, ale v tomto případě je rozhodně lepší vše důkladně promyslet, stanovit postup a pak začít, než začít a pak zjistit, že to bylo špatně a musí se začít jinak, což samozřejmě znamená vždy vyšší výdaje.
Příklad ve výše zmíněném článku, který dává nové vedení Prahy, jasně ukazuje, že snižovat náklady na IT projekty lze. Například na rozvoj webu magistrátu mělo být vyhrazeno 130 milionů korun. Tuto částku nové vedení snížilo na 14 milionů. Za multilicenci systému Proxio mělo být zaplaceno 100 milionů, konečná nákupní částka byla ve výši 39 milionů. Cenu podpory systému Ginis se podařilo snížit o 30 procent.
Nezbývá než novému vedení magistrátu poděkovat. Dokázalo všem, že přestože IT projekty jsou právem poměrně drahá záležitost, nemusí být zakázky předražené. Jde to stejně dobře levněji, možná v mnoha případech i lépe.
Zdroj: www.aktualne.cz
Odpovědět na příspěvek