Lidé si vyberou, jaký chtějí občanský průkaz
S čipem, nebo bez? Na tuto otázku se musí připravit každý, kdo si v budoucnu půjde pro nový průkaz totožnosti.
Pokud zákonodárci ani prezident nebudou proti, začnou už od července 2010 platit dva druhy elektronických občanských průkazů.
Pak bude jen na vás, pro jakou e- občanku se rozhodnete. Buďto si připlatíte 500 korun a dostanete za to občanský průkaz s elektronickým čipem, nebo „ušetříte“ pár stokorun a spokojíte se s obyčejnou variantou se strojově čitelnými údaji.
Podle ministerstva vnitra by se pro variantu s čipem měli rozhodnout lidé, kteří často „komunikují se státem prostřednictvím úřadů“. Čip totiž umožní každému úředníkovi připojit se do připravovaných datových registrů.
Ty by měly v budoucnu schraňovat veškeré osobní údaje ze všech existujících úřadů, které o vás stát ví. „To znamená jak velké zjednodušení pro občana, tak vyšší míru bezpečnosti proti zneužití osobních údajů. Věřím, že se nám tím podaří dosáhnout cíle, který občanům šetří čas, nervy a peníze,“ tvrdí ministr vnitra Ivan Langer, který do vlády s tímto nápadem přišel.
Podle lidí z projektu Efektivní stát (eStát), však Langerova slova nejsou tak úplně pravdivá. Snahu o větší bezpečnost občanů totiž podle nich totálně podkopává existence druhého typu e- občanek, které sice budou zadarmo, nicméně bez čipu. Přístup k informacím o občanovi tak bude zabezpečený pouze strojově čitelnými údaji.
„Takové občanky jsou naprostý nesmysl. 2D kód, neboli proužek, který vypadá jako rozsypaný čaj, může fungovat tak na letence. Je jednoduché kód naskenovat, okopírovat a na nějaké čtečce občanek, kterých je dnes spousta, to velmi rychle zpracovat,“ tvrdí Dalibor Veřmiřovský z eStátu a dodává: „Rozhodně nejde o větší bezpečnost pro občana, protože díky elektronizaci veřejné správy se dotyčný dostane k daleko většímu množství vašich údajů, než dnes,“ vysvětluje.
Takovou občanku by majitel podle Veřmiřovského vůbec neměl dávat z ruky, což nebude možné dodržovat, protože občanku chtějí například recepční v hotelech. „Aby byl občan dostatečně chráněn, bylo by potřeba, aby byl jen jeden typ občanek, a to s čipem,“ myslí si Veřmiřovský.
Velmi dobré. Takové je naopak zabezpečení obou typů průkazů podle ministerstva vnitra (MV). „Zamezení riziku zneužití by měl sloužit bezpečnostní osobní kód, který by měl být obdobou PINu u platebních karet,“ uvedla mluvčí MV Jana Malíková.
Zdroj: www.denik.cz
Odpovědět na příspěvek