Legislativa a standardy
Stejně jako v podnicích, umožňují informační systémy orgánům veřejné správy efektivně, pružně a bezpečně disponovat velkými objemy dat. Oproti komerční praxi je zde jeden velký rozdíl – jednotlivé informační systémy veřejné správy si spolu musí "rozumět".
V zájmu úředníků i občanů mají mít jednotné komunikační prostředí, nemají se navzájem překrývat a musí spolu umět sdílet data.
Nejvyšší autority
Ministerstvo informatiky ČR (MIČR) a zákon o informačních systémech veřejné správy – to je dvojice autorit, která udává tempo. "Bible" informatiků ve veřejné správě, tedy zákon č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, je poměrně obecným dokumentem, který MIČR interpretuje, provádí a kontroluje jeho naplnění v praxi. K tomu účelu vydává MIČR tzv. standardy, což jsou závazné požadavky na obsah a formu každého informačního systému ve veřejné správě.
Jaké by tedy měly být informační systémy ve veřejné správě, aby vyhovovaly příslušnému zákonu? V zásadě klade zákon na ISVS nároky co do ochrany a bezpečnosti dat a schopnosti informačního systému sdílet data s ostatními systémy. Shodu informačního systému se standardy zajišťuje Ministerstvo informatiky pomocí povinných atestací.
Trocha standardizace nikoho nezabije
Jeden z nejdůležitějších standardů se týká řízení životního cyklu informačního systému. Správce ISVS má podle tohoto standardu vyhotovit dokumentaci jednotlivých stádií životního cyklu příslušného informačního systému, čímž zajistí kvalitní řízení vývoje, provozu a údržby informačního systému a získá podklady pro následnou atestaci svého informačního systému.
Standardizace se týká i dalších oblastí, kde je účelné vyžadovat shodu a kompatibilitu. Podmínky pro racionální práci s prostorově vztaženými informacemi má vytvořit Standard ISVS k prostorové identifikaci. Ten je stejně jako standard týkající se metadat určen spíše tvůrcům informačních systémů veřejné správy. Naproti tomu standard o dálkovém přístupu k vybraným informacím by měl ve svém důsledku napomoci občanovi proklikat se na webech veřejné správy k užitečným informacím.
Doporučujeme, a zkuste to udělat jinak
V některých aspektech je tvůrcům ISVS ponechána určitá volnost, tyto oblasti jsou pak upraveny tzv. metodickými pokyny MIČR. Například je vhodné volit datové prvky informačního systému s ohledem na Katalog datových prvků ISVS. Formu metodického pokynu mají i tzv. "Best practise", tedy konkrétní pravidla pro vyřizování elektronické pošty a pro výstavbu webu přívětivého ke zrakově a tělesně postiženým uživatelům. Jak už to u pokynů bývá, navzdory nezávaznosti se velmi doporučuje je respektovat.
Vůbec nejlepší by bylo…
Plejádu předpisů, standardů a metodických pokynů doplňují nezávazná, zato velmi návodná "doporučení". Z nich by pozornosti tvůrců veřejně-správního webu rozhodně neměla ujít doporučení konsorcia W3C. Při jejich respektování bude zdrojový kód stránek kvalitní a dobře čitelný pro internetové prohlížeče. Také zohlednění iniciativy "Blind friendly", která myslí na zrakově postižené uživatele webového rozhraní, je v informačních systémech široce rozšířeno.
Odpovědět na příspěvek