Je už Praha bezdrátová?
Kritika projektu Praha bezdrátová utichla a současně s ní skončila i jeho propagace. My jsme se rozhodli zjistit, proč nastalo ticho po pěšině, v jakém je projekt stádiu, a jaká je jeho budoucnost.
Na začátek bychom si měli říci něco o bouřlivém zrodu projektu, původních plánech a způsobu jejich realizace. Poté se zaměříme na současnost a budoucnost projektu.
Krach původní velkorysé vize
Autoři projektu původně zamýšleli, že vybudují WiFi síť, která postupně pokryje celé území hlavního města a bude zdarma poskytovat přístup na stránky veřejné správy a k dalším službám eGovernmentu.
Ve druhé fázi projektu měla vybudovaná síť bezdrátová občanům a návětěvníkům poskytovat vysokokorychlostní připojení k internetu „za babku.“
Po zveřejnění plánů projektu se zvedla nebývalá vlna nevole ze strany komerčních poskytovatelů, kteří si stěžovali, že jde o porušování pravidel volné hospodářské soutěže. Vysoko rychlostní internet měl být totiž poskytován za 100 Kč měsíčně. Plánovaná cena by nepokryla ani náklady, čímž by došlo k porušení, jak české, tak evropské legislativy.
K poskytovatelům bezdrátového internetu se velmi záhy připojila také Evropská komise spolu s ÚOHS a plány Megalomanského projektu, který by měl během pěti le z rozpočtu magistrátu odčerpat 338 miliónů korun musely být výrazně změněny.
Nemůžeme-li být Praha bezdrátová, uděláme ji bezdrátovou alespoň napůl
Evropská komise Praze internet téměř zdarma zakázala a tak se magistrát rozhodl začít alespoň s první fází, přičemž druhá zůstane zmražena a velmi pravděbodobně nebude nikdy realizována.
Projektovým dodavatelem se pražští radní rozhodli jmenovat spolčnost ICZ a.s., o čemž informovali v této tiskové zprávě.
Co už se udělalo a co se bude dít v nejbližší době?
Na tomto místě je nutno podotknout, že webové stránky, které mají jediný cíl, totiž informovat o vývoji projektu, jsou mírně řečeno statické. Vezmeme-li v úvahu o jak rozsáhlý projekt se jedná, informací je na webu pramálo. Není ani jasné, kdy byl naposledy aktualizován a tím pádem zda je pořád „živý.“
Ale zpět k tématu: Původně dvou fázový projekt byl po zamítnutí EK přehodnocen a první fáze byla rozdělena na etapy. První etapa byla logicky věnována přípravě projektu, v rámci druhé bylo vybudováno datové centrum a série prvních 30 přístupových bodů, tzv. hotspotů. Až sem dospěl projekt od ledna 2007, kdy byl zahájen.
Do dokončení první fáze projektu zbývají ještě dvě etapy, jejímž výsledkem by mělo být celkem 344 hotspotů. Ostrý provoz by měl být po několika odkladech, zahájen v listopadu letošního roku.
Pokud Vás zajímá Seznam hotspotů a mapa pokrytí, budete zklamání. Odkaz na oficiálních stránkách projektu nefunguje.
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek