Jaký je přínos otevřených dat?
Otevřená data ve veřejné správě jsou velmi diskutovaným tématem. Proč je to ale tak důležité a jaký přínos to pro vás může mít?
Přínosy v dnešní době jsou poměrně zřetelné.
Protože to v dnešní době pořád ještě není samozřejmostí, určitě to pro váš úřad znamená jistou prestiž. Občanské iniciativy konec konců dělají několik soutěží a analýz, které se tomuto tématu věnují.
Důvěryhodnost občanů s tím samozřejmě přichází taky. Když si všichni najdou na webu, co potřebují či chtějí vědět, nenecháváte prostor pro dohady.
Na to navazuje hned třetí přínos a tím je snížení počtu dotazů vašich občanů, na které následně musíte reagovat.
Otevřená data jsou data zveřejněná na internetu, která musí být úplná, snadno dostupná, strojově čitelná, zpřístupněná a dosažitelná za jasně definovaných podmínek užití dat s minimem omezení a současně dostupná uživatelům při vynaložení minima možných nákladů.
Otevřená data a jejich propojení
Již v roce 2012 byly v oblasti otevřených dat v České republice podniknuty aktivity v rámci Partnerství pro otevřené vládnutí. Jednou z těchto aktivit byl i vznik tzv. akčního plánu.
Plán stanovil zpřístupnění dat a informací, včetně právního a technologického aspektu, vytvoření infrastruktury otevřených dat a jejich pravidel i v oblasti veřejných zakázek.
Měl být vytvořen katalog otevřených dat, který umožní snadné vyhledávání datových množin různých orgánů veřejné správy. Výsledkem akčního plánu bylo vytvoření katalogizace otevřených dat veřejné správy v České republice a metodiky publikace otevřených dat.
Jak všichni víte, bohužel se nic takového zatím nestalo.
Bližší informace naleznete zde:
- Koncepce katalogizace otevřených dat veřejné správy ČR
- Metodika publikace otevřených dat veřejné správy ČR
Evropská unie otevřenost dat podporuje
Na evropské úrovni EU otevřenost dat ve veřejné správě podporuje. Vydala směrnici 2003/98/ES o opakovaném použití informací veřejného sektoru a novelizovanou směrnici 2013/37/EU ze dne 26. června 2013.
Směrnice stanovuje, že do 18. 5. 2015 musí všechny členské státy přijmout právní a správní předpisy, které budou v souladu s touto směrnicí.
Co je v nich důležité?
Dokumenty (data), na které se směrnice vztahuje, musí být v souladu s podmínkami směrnice opakovaně použitelné pro komerční i nekomerční účely.
„Subjekty veřejného sektoru poskytují své dokumenty v jakémkoliv již existujícím formátu nebo jazyce, a pokud je to možné a vhodné, v otevřeném a strojově čitelném formátu spolu s jejich metadaty. Formát i metadata by měla co nejvíce splňovat formální otevřené normy“.
V ČR se změny a tedy novelizace bude týkat zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
Jak jsme již psali, na tom druhém se již začalo pracovat:
Ministerstvo vnitra představilo úkoly a harmonogram pro rok 2014, který předpokládá, že bude aktualizována metodika publikace otevřených dat, zpracován katalog otevřených dat, vytvořeny a zveřejněny výukové materiály a také školení pro zaměstnance orgánů veřejné moci, včetně metodické podpory pro vybrané orgány veřejné moci.
Termín realizace projektu je plánován v termínu říjen 2014 až listopad 2015.
Můžeme tedy předpokládat, že dříve či později opravdu vznikne povinnost otevřít svá data pro celou veřejnou správu. Budeme pouze doufat, že to bude k něčemu dobré a z přijatých novel nevznikne pouze spousta administrativy navíc.
Jako můžete vidět např. zde:
Odpovědět na příspěvek