Ivo Brokeš z eStatu se zamýšlí nad problematikou základních registrů
V posledním čísle magazínu eGovernment se objevilo zamyšlení Iva Brokeše nad problematikou základních registrů. Pojďme se podívat k čemu spolupracovník eStatu Brokeš dospěl.
V úvodu svého článku Brokeš konstatuje, že problematika základních registrů, tedy centrálních databází, které by měly sdružovat o všech všechny podstatné informace, zatěžuje politiky již několik let.
Snaha politiků již několikrát vyústila v konkrétní návrhy – to je ale vše, schválen nebyl žádný. Různé návrhy se lišili a obměňovali stejně jako politické garnitury. Alespoň v jedné věci se názory ustálily – registry by měly být čtyři: jeden má shromažďovat údaje o fyzických osobách (a to nejen o občanech ČR), další registr údaje o právnických a podnikajících fyzických osobách, třetí je registr územní identifikace a nemovitostí a poslední je registr práv a povinností.
Ivo Brokeš zdůrazňuje, že registry jsou prostředek, nikoliv cíl. Cílem je zlepšení služeb veřejné správy. A jak tedy vybudovat systém základních registrů aniž bychom zbytečně neutratili miliardu? Podle Brokeše je v první řadě třeba zajistit, aby občané nemuseli dokládat údaje a předkládat doklady, které budou v registrech obsaženy.
Dále je nutné, aby nastal stav, kdy data do základních registrů budou zapisovat různé úřady s tím, že zaznamenávají pouze takové údaje, které samy zjišťují. Tento proces musí být podpořen rozdělením výkonu veřejné správy na univerzální kontaktní místo (front office), které občanovu žádost kvalifikovaně přijme a složitější případ postoupí k vyřízení specializovanému úřadu (back office).
V neposlední řadě musí být zajištěna dostatečná ochrana soukromí občanů. O informační systém by se měl starat úřad, který nebude data registrů ani zapisovat ani je využívat. Tento úřad potom nebude náchylný k retušování a manipulaci s daty základních registrů dle svých momentálních potřeb ani nebude mít důvod slyšet na požadavky jiných úřadů a úředníků, aby jim vyhověl při případném neoprávněném přístupu k datům.
Obsah jednoho registru by měl být podle Brokeše závislý na obsahu jiného, tedy pokud by došlo k odcizení dat z jednoho registru, nebude možné je zneužít, protože budou neúplná. Spojení dat a občanů by mělo být prováděno prostřednictvím bezvýznamových identifikátorů generovaných kryptografickými moduly.
Občané následně musí mít právo být informováni nejen o tom, které údaje jsou ve vztahu k nim
vedeny, ale rovněž mít přehled a informace, který úřad či osoba se o jejich data zajímala. Na závěr Brokeš připomíná, že míč je v současné době na straně Ministerstva vnitra, které sice vyvíjí aktivitu, ale dokončit celý projekt do konce volebního období stihne jen sotva.
Zdroj: www.egovernment.cz
Odpovědět na příspěvek