ISDP – Rodné číslo jako datový prvek (1.díl)
Rodné číslo má většina z nás a poměrně často jej i používáme. Pojďme se podrobněji podívat na jeho konstrukci.
Pravidla platná pro rodné číslo
Rodné číslo je jednoznačné identifikační číslo, které se v České republice skládá z části data narození, pořadového čísla a případně kontrolní číslice.
Konstrukce rodného čísla
Prvních šest čísel je vždy částí data narození dané osoby.
- první dvojčíslí je posledním dvojčíslím roku narození
- druhé dvojčíslí je měsícem narození (případně doplněné o úvodní nulu)
- třetí dvojčíslí je dnem narození (případně doplněné o úvodní nulu)
Po prvních šesti číslech zpravidla následuje lomítko "/", které se však při zápisu na technických nosičích často vynechává.
Do 31. 12. 1953 se za lomítko přidávaly právě tři čísla.
Od 1. 1. 1954 se za lomítko kromě těchto třech číslic přidává ještě čtvrtá číslice, sloužící jako kontrolní číslice. Kontrolní se doplní tak, aby celé rodné číslo bylo beze zbytku dělitelné jedenácti. Na posledním místě rodného čísla je tak zbytek po dělení devítimístného rodného čísla číslem jedenáct.
Z tohoto pravidla existuje výjimka. Pokud je zbytek po dělení devítimístného čísla roven deseti (a neexistuje žádná kontrolní číslice, která by splňovala předchozí podmínku), jako kontrolní číslice se použije nula (a celé rodné číslo pak dělitelné jedenácti není). Tato výjimka byla použita zhruba u tisícovky rodných čísel a přidělování takových rodných čísel bylo roku 1985 podle interního předpisu Federálního statistického úřadu č. Vk. 2898/1985 ukončeno.
Rozlišení mužů a žen
Obecně platí, že ženám se ke druhému dvojčíslí rodného čísla (tedy k měsíci narození) přičítá číslo 50. Od roku 2004 (zákonem č. 53/2004 Sb.) je zavedena možnost v případě, že jsou v nějaký den vyčerpána všechna platná čtyřčíslí, použít alternativní rodné číslo, u kterého mají muži k číslu měsíce přičteno 20 a ženy 70.
POZOR: Definice datového prvku tak jak je dostupná např. na https://isdp.ext.micr.cz/isdp/DefaultSSL.aspx (stav k 25.6.2007) možnost použití přičítání čísla 20 resp. 70 nepřipouští!
Možné kombinace čísel
Z výše uvedených skutečností vyplívá, že na jednotlivých pozicích rodného čísla mohou být tyto číslice:
- 00-99 pro první dvojčíslí
- 01-12, 21-32, 51-62 a 71-82 pro druhé dvojčíslí
- 01-31 pro třetí dvojčíslí
- 000-9999 pro koncovku za lomítkem
Dokladem o rodném čísle je:
- rodný list, oddací list nebo úmrtní list, na němž je uvedeno rodné číslo nositele rodného čísla,
- samostatný doklad o přiděleném rodném čísle vydaný a potvrzený příslušným výdejovým místem nebo doklad o přiděleném rodném čísle vydaný Českou správou sociálního zabezpečení před 1. lednem 2003,
- občanský průkaz,
- cestovní doklad, pokud je v něm uvedeno rodné číslo,
- průkaz o povolení k pobytu cizince, potvrzení o přechodném pobytu na území České republiky občana Evropské unie, průkaz o pobytu rodinného příslušníka občana Evropské unie a průkaz o povolení k trvalému pobytu občana Evropské unie, nebo
- průkaz povolení k pobytu azylanta nebo průkaz oprávnění k pobytu osoby požívající doplňkové ochrany.
Žádost o ověření rodného čísla může podat
- osoba, které bylo rodné číslo přiděleno (nositel)
- zákonný zástupce této osoby
a to v případě, že zjistí jakékoliv nesrovnalosti ohledně přiděleného rodného čísla nebo má pochybnosti o jeho jedinečnosti či pravosti.
Upozornění
Všechna použitá rodná čísla jsou smyšlená. Jakékoliv zneužití rodného čísla či použití falešného rodného čísla při identifikaci je trestný čin ve smyslu zákonů České Republiky. Tento příklad může být použit pouze k pochopení principu fungování rodných čísel. Autor nezodpovídá za pravost vygenerovaných rodných čísel a zříká se jakékoliv odpovědnosti za jejich použití či zneužití.
Ve druhém dílu si přiblížíme vybraná pravidla pro ověření pravosti rodného čísla
Zdroj: Ministerstvo vnitra – http://www.mvcr.cz/rady/kompletni/rod_cis3.html
Díly seriálu:
ISDP – Rodné číslo jako datový prvek (1.díl)
Odpovědět na příspěvek