Internet v knihovnách
V rámci programu eČesko 2006 dochází k postupnému plnění cíle, kterým by mělo být internetové připojení všech knihoven v ČR do roku 2006.
Jinými slovy – jde o inovaci poskytovaných služeb, mezi které patří například poskytnutí veřejně přístupných míst s kvalifikovanou obsluhou a vybavených ICT, která garantují rovné podmínky přístupu k informačním zdrojům a sítím pro všechny skupiny občanů, poskytování informací na podporu cestovního ruchu, podnikání, právního vědomí, nezávislého rozhodování včetně poskytování speciálních knihovnických a informačních služeb sociálním a národnostním menšinám, uchování a zpřístupnění národního kulturního soustředěného v knihovních fondech, zprostředkování informací a dokumentů pro oblast výzkumu a vývoje, zpřístupnění informací z oblasti veřejné správy ve smyslu zákona 106/99 o svobodném přístupu k informacím či podporu celoživotního vzdělávání a uspokojování kulturních potřeb občanů.
Jak to vypadá s napojením knihoven v současné době?
Projekt byl zahájen v roce 2003. V první fázi bylo napojeno 360 knihoven. Do 30. září 2004 bylo napojeno dalších 602 knihoven, ovšem pro letošní rok ani toto číslo není konečné. Do konce roku je plánováno připojení dalších zhruba pěti stovek knihoven. Podle předpokladu Ministerstva informatiky dojde do konce roku 2006 k připojení dalších 4000 knihoven. Do tohoto množství jsou ovšem zahrnuty i ty knihovny, které již připojení mají, ale rozhodnou se zpětně čerpat dotace. Celý projekt je plánován do roku 2009, kdy by měl být ukončen. MI si však nechává zadní vrátka, když oznamuje, že „K ukončení projektu dojde po skončení posledního 3letého cyklu financování, tj. v průběhu roku 2009, pokud nebude projekt prodloužen schválením dalšího postupu financování provozu přípojek.“
Připojení knihoven se týká podprogramu VISK3 z dotačního programu VISK. Cílem VISK3 je postupně transformovat stávající veřejné knihovny orientované dosud převážně na využívání klasických tištěných dokumentů na knihovny a informační centra multimediálního charakteru.
- Zahájení automatizace knihovnických činností v knihovnách menších měst a obcí
- Zvýšení a zkvalitnění produkce, zpřístupnění a prezentace primárních a sekundárních informačních dokumentů v elektronické podobě prostřednictvím veřejných knihoven
- Rozšíření nabídky služeb uživatelům na bázi ICT
- Zlepšení přístupu k informačním zdrojům z oblasti veřejné správy (funkce knihovny jako informačního centra obce)
- Zlepšení vzájemné kooperace knihoven v oblastí získávání, zpracování a sdílení informačních zdrojů
- Využití vzájemné kooperace knihoven, muzeí a archivů při vytváření a zpřístupňování informačních zdrojů na bázi ICT.
Projekt, pro který jsou požadovány dotace, musí především obsahovat řadu přesně definovaných náležitostí, mezi které patří vyplněná žádost o dotaci, základní údaje o žadateli, popis projektu (zdůvodnění a záměry projektu) a kompletní rozpočet projektu. Každá z těchto položek je více či méně přesně definována.
Občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti a církevní právnické osoby vyplní rovněž Žádost nestátní neziskové organizace o státní dotaci v roce 2005, kterou obdrží na vyžádání na Ministerstvu kultury nebo ke stažení na adrese: si jej stáhne z internetu a předloží fotokopii registrace a své stanovy.
Poté je žádost posouzena hodnotitelskou komisí, ve které jsou pro rok 2004 například zástupci Ústavu informačních studií a knihovnictví UK, Ministerstva kultury či nejrůznějších knihoven.
Celý projekt je bezpochyby přínosem a neopominutelným kladem je i veřejná dostupnost informací, které se k dotacím vztahují – na internetu lze nalézt nejen samozřejmosti jako je Usnesení vlády k Projektu internetizace knihoven nebo vše o VISK, ale i zápisy z jednání hodnotitelských komisí, adresář členů komise či výsledky programu VISK3.
Odpovědět na příspěvek