ICT projekty, korupce, populismus a eGovernment
Aktuálně.cz uveřejnilo dne 5. 12. kritický článek o IT projektech na Magistrátu hl. m. Prahy, jejich stavu a částkách, které byly za tyto projekty vydány. Celkově mluví až o pěti miliardách, které byly vydány v průběhu několika posledních let.
Článek je bohužel plný obecných konstatování, místo toho, aby přesně specifikoval rozsahy jednotlivých projektů, které většinou zahrnují Magistrát, 57 městských částí, případně některé zřízené organizace, nespecifikuje přesně náklady a jednotlivé etapy projektů. Bez toho lze cenu jednotlivých projektů těžko posuzovat.
Všeobecné známým faktem je to, že ICT projekty ve státní správě a samosprávě (ať už jsou to registry, výplaty sociálních dávek, Opencard, atp.) jsou velmi složité, rozsáhlé, nákladné a tím pádem často i málo průhledné.
Pokud jsou tyto zakázky zadávány v rámci zákona o veřejných zakázkách jednomu zhotoviteli, ne vždy se musí jednat o korupční jednání. Naopak může jít o správnou snahu co nejvíce náklady na realizaci zakázky snížit, neboť je například vybírán dodavatel, který má 20ti letou praxi, největší zkušenosti, největší počet obdobných referencí a navazuje novou zakázkou na předchozí několikaleté projekty.
Představa, že díky nízké ceně má vyhrát veřejnou zakázku na složitý projekt (např. implementace a integrace ekonomických agend v hl. m. Praze a všech významných samosprávních organizacích a to včetně sjednocení číselníků a převáděných dat) společnost, která dosud dodávala produkty a služby pouze do komerčního sektoru a nemá s podobným projektem ve veřejné správě zkušenosti, je naivní a špatná. Klasickým příkladem je dosud pořádně nefungující Centrální registr vozidel.
Bohužel toto zákon o veřejných zakázkách ošetřuje velmi špatně. Bohužel také úřady neumí v tomto případě projekty a zakázky transparentně a otevřeně zprocesovat.
Tím rozhodně nechceme kauzy Opencard a jim podobné obhajovat. Jen nám včerejší článek na Aktuálně.cz přijde velmi nepřesný a populistický. Kromě toho byl téměř se stejným obsahem vydán již v srpnu letošního roku. Jedním důkazem nepřesnosti je například fakt, že se Magistrát proti v článku zmiňované pokutě odvolal, což v něm chybí. Dalším důkazem jsou fakta uváděná jako reakce na článek v tiskové zprávě společnosti Gordic ohledně implementace Jednotného ekonomického systému Magistrátu hl. m. Prahy a městských částí.
Jak správně popsat a fakty doložit případné korupční jednání, se můžeme podívat na stránkách Nadačního fondu proti korupci, například u kauzy MPSV.
Spíše by bylo lepší popsat přesná zadání, rozsahy, jednotlivé etapy, přínosy a náklady jednotlivých státních a samosprávních ICT projektů, včetně těch, které jsou dotovány z EU a to, jak je úřady veřejné správy dokáží efektivně realizovat a využívat.
Za uplynulých 20 let Česká republika nedokázala vybudovat efektivní veřejnou správu a užitečný eGovernment. Přitom v ČR působí nemálo analytických a softwarových společností, které by to během pár let dokázaly.
Tiskové prohlášení společnosti Gordic si můžete přečíst zde:
Odpovědět na příspěvek